Endometrium kanserinde eski ve yeni FIGO evrelemesinin tedavi sonuçları üzerine etkilerinin retrospektif olarak irdelenmesi
Retrospective evaluation of the effects of 1988 and 2009 FIGO staging systems on patients with endometrial cancer
- Tez No: 335967
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ŞAHİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
On yıllık bir süreçte (1998-2008) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda endometriyum kanseri tanısı bulunan toplam 297 hastanın dahil edildiği bu çalışmada olgular, 1988 ve 2009 FIGO evreleme sistemlerine göre ayrı ayrı evrelendirilmiş ve oluşturulan sağ kalım grafikleri ile evrelendirme sistemlerinin tedavi sonuçları üzerine olan etkileri irdelenmiştir.FIGO 1988'e göre 5 yıllık sağ kalım oranları evre IB-IIIA için sırasıyla %91, %76,7, %75,2, %71,9, %63,8 ve evre IIIC için %52,9 olarak saptanmıştır. FIGO 2009'a göre 5 yıllık sağ kalım oranları evre IA-IIIA için sırasıyla %89,9, %74,3, %72,1, %62,2 ve evre IIIC1-IIIC2 için sırasıyla %61,8, %33,3 olarak saptanmıştır. FIGO 1988'e göre evre IC ve evre IIA sağ kalım eğrilerinin yapılan kıyaslamasında anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır (p=0,862). FIGO 2009'a göre evre IIIC1 ve evre IIIC2 sağ kalım eğrileri arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p=0,025).Endometriyum kanserinde kullanılmaya başlanan FIGO 2009 evreleme sisteminin prognostik özellikleri daha iyi yansıttığı ve bunun sağ kalımlara etkisinin daha açık gözleneceği söylenebilir. Klinik kullanıma girdikçe yeni FIGO evreleme sisteminin geçerliliği ve pratikliği gözlenecektir. Yeni evreleme ile tedaviye alınan hastaların sağ kalımları ile ilgili sonuçlar ileriki dönemlerde bize yol göstermeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
We retrospectively evaluate the effects of 1988 and 2009 FIGO staging systems on patients with endometrial cancer. Our study was conducted on 297 patients with endometrial cancer, who were administered to Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of Radiation Oncology between years 1998 and 2008.Five-year survival rates for stage IB-IIIA were found as 91%, 76,7%, 75,2%, 71,9%, 63,8% respectively, and 52,9% for stage IIIC based on FIGO 1988 staging system. Five-year survival rates for stage IA-IIIA were found as 89,9%, 74,3%, 72,1%, 62,2% respectively, 61,8% for stage IIIC1, and 33,3% for stage IIIC2 based on FIGO 2009 staging system.There were no statistically significant difference between survival curves of stage IC and stage IIA based on FIGO 1988 staging system (p=0,862). We found statistically significant difference between survival curves of stage IIIC1 and stage IIIC2 based on FIGO 2009 staging system (p=0,025).We found in our study new FIGO 2009 staging system as highly prognostic. We thought that FIGO 2009 staging system will be better evaluated with its further clinical practice. Further clinical datas about survival rates of patients who underwent treatment with new FIGO staging system will clarify our knowledge.