Kronik lenfositik lösemili hastalarda CLLU1 gen ekspresyon düzeyinin prognostik önemi
Prognostic significance of CLLU1 gene expression level in chronic lymphocytic leukemia patients
  1. Tez No: 335972
  2. Yazar: MUSTAFA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, izlediğimiz KLL'li olgularda, CLLU1 gen düzeyi ile bilinen prognostik parametrelerin ilişkisini irdelemek; CLLU1 geninin hastalık seyri ve sağkalım üzerindeki prognostik önemini belirlemektir.Polikliğimizden KLL tanısı ile takipli tüm hastalar yaş, cinsiyet, tanı yılı, evre, KLL'ye yönelik tedavi alıp almadığı gibi faktörler gözetilmeksizin çalışmaya dahil edilmiştir.Hastalarla ilgili tüm veriler geriye dönük olarak dosya kayıtlarından elde edilmiştir. Yalnızca CLLU1 düzeyi tayini için kan alınmış; bunun dışında hiçbir kan isteğinde bulunulmamıştır. Sağkalım analizi için her hasta en az 1 yıl takip edilmiştir.CLLU1 düzeyi RT-PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Toplam 134 hastadan CLLU1 düzeyinin saptanması amacı ile kan örneği alınmıştır.CLLU1 düzeyi ile tanı yaşı, cinsiyet, modifiye RAI ve BINET evresi, tanı anındaki lenfosit sayısı ve LDH düzeyi arasında ilişki saptanmamıştır.Nodüler kemik iliği tutulumu olan hastaların CLLU1 düzeyi, nodüler haricindeki tutulum olan hastalarınkine göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate relationship between CLLU1 level and prognostic parameters and, to determine the importance of CLLU1 gene on prognosis and clinical course in our CLL patients.All patients with CLL diagnosis enrolled to study from our hematology outpatient clinics without regarding their age, sex, diagnosis time, stage, and whether they had treatment before or not.All data about patients were obtained from medical records retrospectively. Samples were collected only for determination of CLLU1 level; no more tests were requested for any reason. Each patient was followed for at least one year for survival data.CLLU1 levels were determined by RT-PCR method. Blood samples were drawn from 134 patients for CLLU1 level determination.There was no relationship between CLLU1 levels and, sex, diagnosis age, modified RAI and BINET stages, lymphocyte and LDH levels at the time of diagnosis.Patients with nodular bone marrow infiltration had lower CLLU1 levels than patients with non-nodular infiltration.