Dynamic analysis of tower structures. A case study: PTT Kars television tower
Kule tipi yapıların dinamik analizi. PTT Kars televizyon verici kulesi
  1. Tez No: 33598
  2. Yazar: MUSTAFA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz KULE TİPİ YAPILARIN DİNAMİK ANALİZİ PTT KARS TELEVİZYON VERİCİ KULESİ TUNCER, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Çetin Yılmaz Şubat 1993,129 Sayfa PTT Kars Televizyon Verici Kulesi analizi, SAP90 Yapı Analiz Programı ile bilgisayarda dinamik olarak ve çeşitli eşdeğer statik yükleme standardlan kullanılarak statik olarak ele alındı. SAP90 yapı analiz programı ile serbest titreşim deneyi sonuşlarmdan elde edilen dinamik özellikler karşılaştırıldı. Sonuçlarm birbirlerine yakınlığı gözlendi. Dinamik ve statik analizler karşılaştırıldı. Sonuçların tamamen farklıolduğu gözlendi. Yapı ile ilgili daha önceden yapılmış statik rüzgar hesaplan incelendi ve karşılaştırmalar yapıldı. Binanın zarar görme sebebinin, dinamik yüklerin ihmal edilmesi olabileceği düşünüldü. Kule tipi yapılar gibi özel binalarda, dinamik analiz yapılması gerekliliği gözlendi. Anahtar sözcükler : Kule Tipi Yapılar, Değişik Yapı Malzemeleri İle İmal Edilen Yapılar, Titreşim ve Dinamik Özellikler, Yapı Analizi, Eşdeğer Statik Yüklemeler Bilim Kodu : 620.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC ANALYSIS OF TOWER STRUCTURES A CASE STUDY :PTT KARS TELEVISION TOWER TUNCER, Mustafa M.Sc. in C.E. Supervisor : Prof.Dr. Çetin Yılmaz February 1993,129 Pages Structural analysis of PTT Kars Television Tower made both by using computer program Structural Analysis Program SAP90 and by equivalent static calculations using elementary beam theory. Dynamic properties held by Ambient Vibration Experiment compared with the results of SAP90 computer model. It was observed that approximately the same results were obtained. It shows that, the computer model may generate correct results. mDynamic and equivalent static calculations are compared. The results are completely different. Previous wind calculations made by the vendor are examined and the load results are compared. It may be predicted that, the reason of the collapse is the underestimation of the dynamic loads and for special kind of structures like towers, dynamic loads are important and dynamic analysis should be held. Key words : Tower Shaped Structures, Multi Element Structures, Vibrational Characteristics, Dynamic Properties, Structural Analysis, Equivalent Static Calculations Science Code : 620.01.01 IV