Analysis and design of tower structures
Kule tipi yapıların analiz ve dizaynı
  1. Tez No: 82994
  2. Yazar: LEVENT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
VI KULE TIPI YAPILARIN ANALIZ VE DİZAYNI ÖZET Kule tipi yapılar narin yapılarından dolayı olağan dışı dizayn kurallarına sahiptirler. Bu geometrik koşul yoğun dinamik etkilerin oluşturduğu çok şiddetli yüklemelere sebep olur. Bu çalışmada kulelerin detaylı dizayn uygulamaları araştırılmıştır. Diğer taraftan, kule tipi yapıların özel dizayn konsepti ve uygulama aşamaları karşılaştırmalı biçimde sunulmuştur. Türk, Amerikan ve Alman yapı şartnamelerinden referans olarak faydalanılmıştır. Kule tipi yapılar üzerinde etkili dinamik tesirlerin en önemlilerinden biri de depremdir. Depremin bina üzerindeki dinamik etkisi“Türkiye Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”baz alınarak analiz edilmiştir. Bununla beraber, ters sarkaç tipi yapıların hesabında dinamik deprem analizinin gerekliliği vurgulanmıştır. Kule tipi yapılar üzerinde etkili, diğer bir şiddetli dinamik tesir olan olan dinamik rüzgar etkisi detaylı olarak ele alınmıştır. Kule benzeri yapılar için yıkıcı bir etki olan girdap etkisinden oluşan yanal salınımlar, dinamik ve statik rüzgar etkilerinin oluşturduğu rüzgar doğrultusu salınımı ile beraber vurgulanmıştır. Sonuç olarak ikiyüzotuz metre çelik-betonarme televizyon iletişim kulesi örnek çalışma olarak dizayn edilmiştir. Tüm dinamik yükleme hesaplamaları ve kule tipi yapıların dizayn yöntemleri detaylı biçimde, tablolar halinde karşılaştırmalı olarak sunularak, örnek proje için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS AND DESIGN OF TOWER STRUCTURES ABSTRACT Tower-like structures pose unique engineering design problems due to their vulnerable geometry. The geometrical conditions induce the most severe loading which is constituted by intense dynamic actions. In this study, overall design applications of tower-like structures are investigated. On the other hand, special design concept and its application procedure are presented in a comparative fashion. National building codes of Turkey, the USA and Germany are utilized as references. One of the most important dynamic action on tower-like structures is the earthquake impact. The dynamic effect of the earthquake on tower-like structures is analized by using the Turkish Earthquake Code. Furthermore, the necessity of the dynamic analysis is also emphasized for inverted pendulum-type structures. The dynamic wind impact being another severe dynamic excitation on tower structures is investigated in detail. The destructive aspect of wind that is the cross-wind oscillation loads due to vortex shedding is calculated with the along wind loads due to fluctuating wind gusts. Finally, a 230-meter high steel-concrete transmission tower is designed as a case study. All types of dynamic loading estimations and the tower structure desing methods are applied in detail, and also the results are presented in a comparative fashion.