Çocuklarda levobupivakain ile yapılan kaudal bloğa morfin ve klonidinin kaudal ya da intravenöz eklenmesinin sonuçları
The results of addition of morphine and clonidine eitherintravenosus or caudally to the caudal block which performed with levobupivacaine in children
  1. Tez No: 335993
  2. Yazar: EYLEM TARAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda indüksiyon sonrası ve ameliyat öncesi uyguladığımız levobupivakain ile kaudal blok tekniğinde, levobupivakaine adjuvan olarak kaudal morfin yada klonidin veya intravenöz morfin ya da klonidin eklemiş olduğumuz hastaları retrospektif değerlendirerek ameliyat sonrası ağrı ve sedasyon düzeyini, takip edilmiş parametrelerin (CHEOPS değerleri, yan etkiler?) nasıl etkilendiğini araştırarak hangi yöntemin daha uygun olduğunu ortaya koymayı planladık.Yöntem: Hipospadias cerrahisi geçiren 6 ay-12 yaş arası 80 hastada kaudal 2 mg/kg (1ml/kg) % 0.5 levobupivakain uygulanan Grup 1? de 0.02 mg/kg intravenöz morfin; Grup 2? de 1 ?g/kg intravenöz klonidin; Grup 3? de kaudal 0.02 mg/kg morfin; Grup 4? de kaudal 1 ?g/kg klonidin eklenmiş olguların ameliyat sırasındaki hemodinamik verileri, ameliyat sonrası dönemde 1.saat, 6. saat ve 24. saatteki ağrı (CHEOPS) ve sedasyon (Ramsey Sedasyon Skorlaması) değerleri takip formlarından elde edilerek istatistiksel değerlendirme yapıldı.Bulgular: Gruplara göre CHEOPS ağrı skoru 6 ve daha yüksek olarak yapılan değerlendirmelerde 1. saatte intravenöz morfin grubunda 8 (% 40); intravenöz klonidin grubunda 5 (% 25); kaudal morfin grubunda 3 (% 15) olgu bulunmakta iken kaudal klonidin grubunda tüm olguların ağrı skoru 6? dan düşüktü (p0.05).Sonuç: CHEOPS skoruna göre 6 ve 6? dan büyük ve 6? dan küçük hasta yüzdelerini hesapladık. 1., 12. ve 24. saatte en düşük ağrı skorları kaudal klonidin grubunda bulunmuştur. 6. saatte ise gruplar arasında fark yoktur ve genel olarak ağrı skorlarının en iyi, yani en düşük olduğu saattir. Bu yöntemlerle klonidin grubu lehine olmak üzere 12. saate kadar analjezinin sürdüğü, böylece çocukların ve ailelerin ameliyat sonrası dönemdeki streslerinin en aza indirilmiş olduğu kanısına ulaştık.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to assess retrospectively how the postoperative pain and sedation levels, followed parameters (CHEOPS values, side effects?) effected and which method is more suitable in patients whom are given levobupivacaine with caudal block technique after the induction of anesthesia, by way of addition of adjuvant caudal morphine/clonidine or intravenous morphine/clonidine to levobupivacaine.Method: 80 patients who had undergone the surgical procedure of hypospadias between 6 months-12 years of age, were assessed statistically by peroperative hemodynamic values, postoperative pain (CHEOPS) and sedation (Ramsey Sedation Scale) levels in 1st., 6th. and 24th. which were recorded by trace logs. Patients administered caudal 2 mg/kg (1 ml/kg) % 0.5 levobupivacaine and divided in groups as in group 1 had 0.02 mg/kg intravenous morphine, in group 2 had 1 ?g/kg intravenous clonidine, in group 3 had caudal 0.02 mg/kg morphine and in group 4 had caudal 1 ?g/kg clonidine.Results: According to the groups, assessed by CHEOPS pain score 6 or higher, at 1st. there were 8 cases in intravenous morphine group (% 40); 5 cases in intravenous clonidine group (% 25) and 3 cases in caudal morphine group is (% 15). However all the cases in caudal clonidine group were below the pain score of 6 (p0.05)Conclusion: We have calculated the percentages of patients according to the CHEOPS score of 6, higher than 6 and lower than 6. The lowest pain scores at 1st., 12th. and 24th. were recorded in caudal clonidine group. At 6th. there were no significant differences between groups and in general meaning it has the lowest, the best pain scores. By these methods, in favor of clonidine group, we reached the opinion that the analgesia lasts for the 12th. postoperatively and so the postoperative stress which the children and their families having can be minimized.