Numerical investigation of hydraulic characteristics of Laleli dam spillway and comparison with physical model study
Laleli barajı dolusavağı hidrolik karakteristiklerinin sayısal olarak araştırılması ve deney modeli ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 371687
  2. Yazar: ERAY USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dolusavak, taşkın zamanlarında büyük debileri kontrollü bir şekilde geçiren ve rezervuarda güvenli olarak depolanamayan fazla suyu mansap kısmına aktaran hidrolik yapıdır. Dolusavakların tasarım aşamasında, bu yapıların hidrolik davranışlarının belirlenmesi doğru ve optimum tasarım açısından çok önemli bir konudur. Bu tezin amacı, Laleli barajı dolusavağı hidrolik karakteristiklerinin sayısal olarak araştırılması ve sonuçlarını deney sonuçlarıyla karşılaştırmaktır. Laleli barajı dolusavağı üzerindeki akım sonlu hacimler tekniği ile dolusavak akımlarının analizinde yaygın olarak kullanılan hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı Flow 3D ile modellenmiştir. Sayısal modelde RANS denklemleri RNG türbülans modeli kullanılarak, geometriden bağımsız ortogonal hesap hücreleri üzerinde çözülmüştür. Bu çalışma boyunca, uygun hesap ağı seçimi, hesap hücrelerinin rafine edilme işlemi, dolusavak üzerindeki basınç dağılımı, akıma hava girişi etkisi, ölçek etkisi ve dolusavaktaki kavitasyon durumu araştırılmıştır. Sonuçlar, üç boyutlu dolusavak sayısal modelinin, dolusavak üzerindeki akımın hidrolik parametrelerinin belirlenmesinde hızlı ve pratik bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Spillway is a hydraulic structure that is used to pass big discharges in flood times in a controlled manner and release surplus water that cannot be safely stored in the reservoir to downstream. During the design process of the spillways, determining of hydraulic behavior of these structures is a very significant issue for an accurate and optimum design. In this thesis, the objective is to investigate the hydraulic characteristics of the flow over Laleli dam spillway numerically and compare the results with physical model. Flow over Laleli dam spillway was modeled numerically in three dimensions based on the Volume of Fluid (VOF) technique using Flow 3D which is widely used in flow analysis as a commercially available computational fluid dynamics (CFD) program. The model solved the Reynolds Averaged Navier-Stokes (RANS) equations with the Renormalized Group Equations (RNG) turbulence model on body independent orthogonal fixed grid. Appropriate grid selection, mesh refinement process, pressure distribution over the spillway, air entrainment effect, scale effect and cavitation potential over the spillway were investigated during this study. The results indicate that a three-dimensional numerical spillway model can be rapid and practical tool in order to predict the hydraulic parameters of the spillway flow.