Hıristiyan ve İslâmî kaynaklardan hareketle yeni bir İslâmî kristoloji inşası
A study on a new Islamic christology with reference to christian and Islamic resources
- Tez No: 336071
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırmada geleneksel Hıristiyan teolojisi ile çağdaş Hıristiyan teolojilerindeki İsa-Mesih imajları ve bu imajlara yönelik Kur'an'ın verileri çerçevesinde İslami bakış açısı inceleme konusu yapılmaktadır.Bu bağlamda çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, metodu ve temel tezini ifade ettikten sonra birinci bölümde geleneksel Hıristiyan teolojisinin sunduğu İsa imajları ele alınmıştır. Bu yapılırken de konu, İncillerin İsa imajı ve bu imajı yansıtan kavramların tahlili şeklinde ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Kur'an'ın birinci bölümde ifade ettiğimiz geleneksel Hıristiyan teolojisindeki İsa imajlarına yanıtı ele alınmıştır. Bu çerçevede Kur'an'ın genel İsa tasviri verildikten sonra Kur'an'da Hz. İsa için kullanılan kavramlar ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.Üçüncü bölümde ise Batı Hıristiyan dünyasında Aydınlanma sonrası ortaya çıkan yeni Hıristiyan teolojileri ve bu teolojiler çerçevesinde ortaya çıkan yeni İsa imajları inceleme konusu yapılmıştır. Bu bölümde genel olarak tarihsel İsa araştırmalarının ortaya koyduğu İsa imajlarının çağdaş Hıristiyan kristolojilerine etkileri ve bunun bir yansıması olarak özellikle XX. yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkan kristolojiler ele alınmıştır.Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise geleneksel Hıristiyan İsa algısına Kur'an'ın yanıtı, Aydınlanma sonrası batı akademilerinde ortaya çıkan yeni Hıristiyan İsa algıları ve Kur'an'ın verileri ışığında bu yeni İsa algılarına Müslümanların verecekleri yanıt bağlamında oluşturulması düşünülen ?yeni bir İslami kristoloji? üzerinde çözümleme ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.AnahtarSözcükler:Kristoloji, Geleneksel Hıristiyan İsa Algıları, Kur'an ve Hz. İsa, Geleneksel Müslüman İsa Algısı, Çağdaş Hıristiyan Teolojisi ve Yeni Kristolojiler, Tarihsel İsa Araştırmaları, Yeni Bir İslami Kristoloji.
Özet (Çeviri)
This research deals with traditional and modern Christian theologies and attempts to set forth the response of the Quran to these theologies andan opportunity of dialogue that could be presented with regard to this response. It consists of four major sections namely; traditional Christian theology, the response of the Quran to this theology, modern Christian theology and a new image of Christology where we have attempted to set forth parameters that are partially parallel with the Quran.The first section consists of three headlines; the Jesus-Christ issue in traditional Christian theology, the image of Jesus in the bibles, and the analysis of the concepts that reflect this image.In the second section, the response of the Quran to traditional Christian theology is presented and the concepts of Jesus used in the Quran are analyzed in this context. Thus in the first two parts,the Jesus based approaches of both the Bible and the Quran are examined.In the third section, the images of Jesus that have changed after the Enlightenment and consequently the modern Christian theology are emphasized. In this context, the main topics consist of the effects of the images of Jesus set forth by the historical researches of Jesus on modern Christologies and the Christologies that have emerged after the second half of the 20th century as a result of this.In the section, whether a new Christology can be presented in context of the response of the Quran to the modern Christologies is discussed. This section, which serves as the result of the research, attempts to answer the question of whetherthe construction of a new Christology is possible.Finally, in the conclusion section, the evidence from the four sections is evaluated.KeyWords: Christology,TraditionalChristianTheology,ModernChristianTheology,HistoricalResearches of Jesus.