In terms of demographical variables, contribution of recruitment with competecy-based interview to reduce manpower turnover rate
Demografik değişkenler açısından yetkinlik bazlı mülakat ile işe alımın işgücü devir hızının azaltılmasındaki katkısı
  1. Tez No: 336173
  2. Yazar: CENK SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, demografik değişkenler açısından yetkinlik bazlı mülakat ile işe alımın turnover azaltılması konusundaki katkısını doğrudan satış alanında faaliyet gösteren bir şirket üzerinde incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Amaç doğrultusunda doğrudan Satış Alanında faaliyet gösteren yetkinlik bazlı mülakat yapılarak işe alınan 109 çalışanı araştırmaya alınmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; çalışanların işe devam ve işten ayrılma durumları üzerinde demografik özelliklerinin etkisinin olmadığı, yetkinliklerinden ise sadece liderlik/koçluk yetkinliğinin işe devam üzerinde anlamlı etkisinin olduğu belirlenmiştir. Diğer bir ifade ile turnovere demografik değişkenlerin katkısının olmadığı, yetkinlik bazlı mülakat sonucunda da liderlik/koçluk yetkinliği dışındaki yetkinliklerin katkı sağlamadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler :Yetkinlik, Yetkinlik Bazlı Mülakat, Turnover, Personel Devir Oranı
Özet (Çeviri)
1313This research has been prepared in order to examine contribution of recruitment with competency-based interview in terms of demographic variables about the reduction of turnover on a company that operates in the field of direct sales. Within this purpose; 109 employees, who operate in the field of direct sales, and were hired with competency-based interviewing, were evaluated. The obtained data were analyzed by SPSS 17.0 software. As a result of the research; these followings are determined that demographic characteristics has no effect on the cases of going to work of releasing of the employees, only leadership / coaching competence in the competencies has significant effect on the continuation to work. In other words, these are also determined that demographic variables have no contribution on turnover and the competences, except for the leadership / coaching competence, does not have any contribute as result of competency-based interview. Keywords : Competence, Competency-Based Interviewing, Turnover, Employee Turnover Rate