Methods of repair and strengthening of reinforced concrete structures
- Tez No: 33618
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Betonarme yapıların onarımının ve güçlendirilmesinin metodlan, temel kavramları ve felsefesi hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Farklı ülkelerden uygulama örnekleri kısaca gözden geçirilmiştir. Ayrıca, hasar değerlendirme metodlan, nicel hasar tahkik teknikleri, beton yüzeylerin hazırlanması, onarımda kullanılan malzemeler ve özellikleri, uygulama alanları, hasarlı yapısal elemanların farklı metodlarla onarımı, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler verilmiştir. Mevcut test sonuçlan karşılaştırmalı olarak özetlenmiştir. Hasar durumu, mimari şartlar, ekonomik kıstaslar, ekipman ve işçilik gözönüne alınarak, yapısal elemanların mukavemeüerinin ve düktilitelerinin artması ve gelişmesi için uygulanabilecek farklı metodlann detaylı bir araştırması sunulmuştur. Bu metodlann tasarım kavramları ve uygulama şanları gözden geçirilmiştir. Betonarme perde duvarlar, dolgu duvarlar, çelik esaslı sistemler ve kanat duvarları gibi elemanların sonradan eklenmesi suretiyle gerçekleştirilen güçlendirme hakkında bilgi verilmiştir. Tasarım kavramlarıyla metodlann karşılaştırılması yapılmıştır. Bunlara ilave olarak, güçlendirme uygulamalarını açıklayabilmek amacıyla, sonradan eklenmiş perde duvarlı bir yapı sisteminin analiz ve tasarımı nümerik örnek olarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT A general introduction is presented about the philosophy, basic considerations and methods of repair and strengthening of reinforced concrete structures. Applications from major events and examples from different countries are reviewed. Damage evaluation methods as well as quantitative damage evaluation techniques, preparation of concrete surfaces, common materials and properties, areas of application, repair of damaged structural elements by means of different methods, advantages and disadvantages are discussed. Available test results are briefly outlined in a comparative fashion. Considering the level of damage, architectural requirements, costs, equipments and staff, a detailed investigation for the improvement and increase in strength and ductility characteristics of structures with different strengthening methods that may be applied to structural members is also presented. Design provisions and considerations for different methods are reviewed to clearify the design applications. Strengthening by means of additional elements such as reinforced concrete shear walls, infills, wing walls, steel based systems are presented. Comparison of methods and design considerations are also discussed. Finally, for the purpose of illustration, numerical examples for the analysis and design of additional shear walls as a case study are included.