Ar-Ge merkezlerinde vergi teşvikleri
Tax incentives in R&D centers
- Tez No: 701045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (Teknokentler), ülkemiz için stratejik öneme sahip ürünler geliştirmekte ve her gün farklı bakış açıları ortaya koymaktadır. Bu durum teknokentlerin hem vizyonuna katkı sunmakta hem de firmaların ürün politikalarına daha fazla değer katmasına vesile olmaktadır. 4691 sayılı yasa ile bölgede Ar-Ge yazılım ve tasarım faaliyetlerinde bulunan işletmelere gelir/kurumlar vergisi istisnası, KDV istisnası, bölgede istihdam edilen personeller için gelir vergisi istisnası ve SGK işveren prim desteği gibi teşvikler getirilmiştir. Aradan geçen süre zarfında gerek 4691 sayılı yasa revize edilerek gerekse vergi kanunlarına konulan hükümler ile vergi istisna ve teşvikleri ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Son olarak 11.09.2017 tarihinde yayınlanan 2017/10821 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bölgede üretilen gayri maddi hakların vergilendirilmesi ile ilgili önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmada Ar-Ge merkezleri ve teknokentlerde uygulanan teşvik politikalarını inceleyerek bu merkezlerde uygulanan vergi ve muhasebe uygulamaları incelenecektir. Sadece ülkemiz için değil tüm toplumlar için yenilik ve inovasyonun desteklenmesi teknolojik ilerlemenin sübvanse edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda akademik çalışmaların da önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology Development Zones (Technocents) develop products of strategic importance for our country and reveal different perspectives every day. This contributes both to the vision of technocents and to the companies to add more value to their product policies. According to law 4691, incentives such as income/corporate tax exemption, VAT exemption, income tax exemption for employees employed in the region and SGK employer premium support were introduced for enterprises engaged in R & D software and design activities in the region. During the intervening period, both the Law No. 4691 was revised and the provisions established in the tax laws and the regulations related to tax exceptions and incentives were made. Finally, with the decision of the Council of Ministers No. 2017/10821 published on 11.09.2017, important arrangements were made regarding the taxation of intangible rights produced in the region.