Türk Hukuku'nda idari sözleşmeler
Administrative contacts in Turkish law
- Tez No: 336255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk İdare Hukuku?nda önemli bir yere sahip olan idari sözleşmeleri, özel hukuk sözleşmelerinden farkını ortaya koyarak açıklamaktır. Bu kapsamda idari sözleşmelerin niteliği ve kriterleri üzerinde durulmuş ve idari sözleşme türlerinden de örnekler verilmiştir. Ancak idari sözleşme kriterlerinin mevzuat dayanağının olmaması daha çok yargı kararları ekseninde şekillenmiş olması idari sözleşme sınırlarının kesin olarak çizilememesine neden olmuştur. Bu sebeple Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Uyuşmazlık Mahkemesi kararlarına başvurularak uygulamada ortaya çıkan sonuçlar belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thepurpose of thisstudy is toexplainpresentingthedifferences of administrativecontracts, whichhave an importantplace in TurkishAdministrativeLaw, andprivatelawcontracts. Inthiscontects, thecriteriasandcharcteristics of administrativecontractsarefocused on andexamplesaregivenaboutthetypes of administrativecontracts. But, as thereisn?t a legislationbasis of criteriaforadministrativecontractsand as it?smostlyshapedbytheaxis of judicialdecisions, it causestodraw an exactlyline of administrativecontract. Therefore, it?striedtostatetheresults of implementationsapplyingthejudgements of Constitutional Court, Council of Stateandthe Court of Dispute.