Fact, fiction, fact-in-fiction: Gore Vidal's historiographic metafictions in the narratives of empire
Olgu, kurgu, kurguda olgu: Gore Vidal'in gayri resmi Amerikan tarihi serisindeki tarihyazımcı üstkurmaca romanlar
- Tez No: 336382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Tarihyazımının algılanış biçimi tarihsel roman ve tarihyazımcı üstkurmaca türlerinin oluşumunu da etkilemiştir. Tarih alanını kendilerine konu edinen bu iki tür benzer görünmekle birlikte birbirinden kesin çizgilerle ayrılır. Tarihsel roman geçmişi anlatırken gerçeklik duygusu yaratmaya çalışır. Oysa tarihyazımcı üstkurmaca tarih olarak temsil edilen geçmiş gerçekliğin nasıl kurgulandığını sorgular. Tarihsel roman ve tarihyazımcı üstkurmacayı ayırt etmek, ilgili eserlerin vurguladığı temel amacı kavramak açısından önemlidir. Çağdaş Amerikan yazarı Gore Vidal'in Gayri Resmi Amerikan Tarihi serisi böyle bir tartışmanın merkezinde yer alır. Yedi romandan oluşan bu seride, Vidal resmi Amerikan tarihini yeniden yazar ve 1770'lerden 2000 yılına uzanan zaman diliminde Amerikan tarihinde yer alan bazı önemli olay ve kişileri ele alarak kurmaca bir tarihsel anlatı oluşturur. Tarihyazımı ve edebiyatın bir arada kullanıldığı bu romanların sorunsallaştırdığı konu ise geçmişin tarih olarak temsilidir. Dolayısıyla bu romanlar tarihi bir üst anlatı olarak sorgular. Akademik çevrelerin göz ardı ettiği Vidal'in Gayri Resmi Amerikan Tarihi serisi, sınırlı sayıdaki eleştirmen tarafından tarihsel roman olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak, Gayri Resmi Amerikan Tarihi serisi, Lincoln romanı dışında, tarihsel romanın özelliklerinden farklı özellikler taşımaktadır. Bu romanlarda Vidal, Amerikan tarihini, edebiyat, tarih ve kuramın iç içe geçtiği tarihyazımcı üstkurmaca çerçevesinde sorunsallaştırır ve bir üst anlatı olarak sorgular. Bu tezin amacı, Gayri Resmi Amerikan Tarihi serisindeki romanların tarihyazımcı üstkurmaca olarak değerlendirilebileceğini savunmaktır. Bu sav doğrultusunda, tarihsel romanların ve tarihyazımcı üstkurmacının özellikleriyle birlikte bu türlerin oluşumunu etkileyen tarihyazımı anlayışları incelenecektir.Anahtar Sözcükler Gore Vidal, Gayri Resmi Amerikan Tarihi Serisi, Tarihyazımcı Üstkurmaca, Tarihsel Roman.
Özet (Çeviri)
The conceptualization of history has influenced historical novels and historiographic metafiction, which focus on history as their subject matters. Although these two literary forms seem similar, they are radically different from each other in ideology and style. The historical novel aims to create a sense of past reality through historical faithfulness. However, historiographic metafiction questions how history as past reality is constructed. Historiographic metafiction calls attention to the fact that history, like fiction, is subjected not only to the conventions of narrative and language, but also to ideological motivations. This dissertation analyzes Gore Vidal?s novels Burr, 1876, Empire, and Hollywood in the Narratives of Empire series within the framework of historiographic metafiction. The Narratives of Empire consists of seven novels, Burr, Lincoln, 1876, Empire, Hollywood, Washington, D.C., and The Golden Age. Vidal rewrites American history in the Narratives by focusing on particular periods and important historical figures in American history from the 1770s to the end of twentieth century. Although these novels, left almost untouched by the academic world, are classified as historical novels by few critics who studied Vidal?s texts, they fall into the category of historiographic metafiction, with the exception of Lincoln, because the representation of the past as the official history is questioned in these works. The novels in the Narratives explicitly problematize the writing of history, and question American history as a grand narrative in line with the premises of historiographic metafiction where literature, history, and theory are combined to ruminate on the writing of history. In this context, Vidal?s novels are evaluated as historiographic metafictions to emphasize their critical approach towards history writing. The characteristics of the historical novel and historiographic metafiction are examined, and the changes in the conceptualization of history are traced since those paradigm shifts have influenced the formations of the aforementioned literary forms.Key Words :Gore Vidal, Narratives of Empire, Historiographic Metafiction, the Historical Novel