Larva debridman tedavisi uygulanan hastalardan alınan biyopsi örneklerinden izole edilen bakterilerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of bacteria isolated from biopsy specimens collected from patients undergoing Larval debridement therapy
  1. Tez No: 842791
  2. Yazar: EMRAH GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Larva debridman tedavisi (LDT) Lucilia sericata I. ve II. dönem larvaları tarafından üretilen enzimlerin, nekrotik dokuları debride etmeleri amacıyla uygulanan bir tedavidir. Larvaların kronik yaralardaki nekrozlu dokuları eriterek ve sindirerek ortadan kaldırabildikleri, mikroorganizmaları öldürerek yarayı dezenfekte etttikleri ve dokuyu granülasyon oluşumu yönünde uyardıkları gösterilmiştir. Bu çalışmada, LDT ile izlenen hastaların nekrozlu ülsere veya pürülan yaralarına ait biyopsilerde üretilen bakterilerin retrospektif olarak değerlendirilerek LDT süresince en sık mücadele edilen etkenlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamız, LDT isteği ile TÜBİTAK Biyoterapi Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı'na gönderilen hastaların kronik yarasından alınan ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na bakteriyolojik inceleme için gönderilen 100 hastaya ait biyopsi örneği ile gerçekleştirilmiştir. Bu hastaların ilk 1. LDT uygulamasından önce alınmış olan ve 3. LDT uygulamasından 72 saat sonra aynı bölgeden alınmış olan yara biyopsilerine ait bakteriyolojik kültürler yapılmış ve üreyen bakteriler konvansiyonel yöntemler yanı sıra tür düzeyinde Matriks-Destekli Lazer Desorpsiyon/Iyonizasyon Kütle Spektrometresi (MALDI TOF-MS) ile tanımlanmıştır. Biyopsi örneklerinde üreyen bakterilerin yoğunluğu yarı-kantitatif sayım ile 1+, 2+, 3+ ve 4+ şeklinde skorlanarak saptanmıştır. Sonuçlar istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Yara biyopsileri incelendiğinde 51'inin diyabetik ayak ülseri, 38'inin bası (dekübitüs) ülseri 11'inin venöz ülser olduğu görülmüştür. 3. LDT sonrası diyabetik ayak ülserlerinde 4+ üreme görülen, bası ülserlerinde 3+ üreme görülen biyopsi sayısının anlamlı düzeyde azaldığı (p< 0.05), 1+ üreme görülen biyopsi sayısının ise anlamlı düzeyde arttığı (p< 0.05) saptanmıştır. Venöz ülserlerde 3. LDT sonrası 1+, 2+, 3+ ve 4 + üreme gösteren biyopsi sayısında, anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. (p>0.05). 3. LDT sonrası diyabetik ayak ülserlerinde S.pyogenes, S.agalactiae, E.cloacae ve M.morgani oranları, bası ülserlerinde S.pyogenes, S.agalactiae, C.striatum, P.vulgaris ve M.
Özet (Çeviri)
Larva debridement therapy (LDT) debride the necrotic tissues by the enzymes of Lucilia sericata I. and II. larvae. Larva can dissolve necrotic tissues in chronic wounds by dissolving and digesting them, disinfect the wound, and stimulate the tissue to form granulation. In this study, the aim was to evaluate retrospectively the bacteria existing in biopsies of necrotic ulcerated or purulent wounds of patients undergoing LDT and to determine the most common bacteria to be combated during LDT. Chronic wound biopsies of 100 patients who were sent to TÜBİTAK Biotherapy Research and Development Laboratory with the request of LDT, were analysed bacteriologically in the Medical Microbiology Laboratory of Cerrahpasa Medical Faculty Hospital. Biopsies cultures collected from the same area before the first LDT and after the 3rd LDT were made, bacteria were identified using conventional methods and MALDI TOF- MS. The density of bacteria grown in culture media was determined by semi-quantitative counting and scoring as 1+, 2+, 3+ and 4+. The results were evaluated statistically. From wound biopsies, 51 were diabetic foot ulcers, 38 were pressure ulcers, and 11 were venous ulcers. After 3rd LDT, the number of biopsies with 4+ growths in diabetic foot ulcers and 3+ growths in pressure ulcers were significantly decreased (p< 0.05), the number of biopsies with 1+ growth was significantly increased (p< 0.05). After the 3rd LDT a statistically significant decrease was found in the rates of S.pyogenes, S.galactiae, E. cloacae and M.morgani in diabetic foot ulcers, and in the rates of S.pyogenes, S.galactiae, C.striatum, P.vulgaris and M.