İzole diz kıkırdak defekti olan hastalarda matrikse emdirilmiş otolog kondrosit implantasyonu uygulaması ve sonuçları
Application of autologous chondrocyte impregnated into matrix in isolated cartilage lesions of the knee and its results
  1. Tez No: 336421
  2. Yazar: GÜRKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diz kıkırdak defektleri; toplumun %12 sinde görülen, ciddi fonksiyon bozukluğu ve yaşam kalitesinde azalmaya neden olan bir problemdir. Skafolda emdirilmiş ACI (otolog kondrosit implantasyonu) izole diz kıkırdak defektlerinin semptomatik tedavisinde kullanılmaktadır.Çalışmamızda; ACI tedavisinin 3. Jenerasyon şekli olan skafolda emdirilmiş ACI yöntemi ile tedavi ettiğimiz izole diz kıkırdak defektli hastalarımızda klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirdik.Semptomatik izole diz kıkırdak defekti olup, skafolda emdirilmiş ACI ile tedavi edilen, 10 hastanın (7 erkek/3 kadın) klinik ve radyolojik olarak değerlendirmesini yaptık. Hasta grubumuzu ameliyat öncesi fizik muayenesi ve klinik değerlendirme skorları tam olarak doldurulan ve ameliyat sonrası 3. ay, 1. yıl ve 2. yıl kontrollerine eksiksiz gelen hastalardan seçtik. Hastalarımızın ICRS'e göre kıkırdak defektleri `evre 3-4' olarak tespit edildi. Hastalarımıza 3. ay, 1. yıl ve 2. yıl kontrollerinde MRG uyguladık.Tüm hastalarımızın klinik değerlendirme skorlarında ameliyat öncesine göre 1. ve 2. yıl takiplerinde artış tespit ettik. MRG ile 8 hastamızda %50 üzerinde dolum tespit ettik ve aynı 8 hastanın klinik sonuçlarıda MRG ile korele olarak çok iyi ve iyi olarak tespit edildi.Daha iyi bir yöntem bulunana kadar hiyalin kıkırdağa en yakın kıkırdak yapma özelliği nedeni ile 3 cm2 üzerindeki izole diz kıkırdak defektlerinde, otolog kondrosit kültürünün skafold ile birlikte uygulanmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Articular cartilage lesion in the knee is seen in 12% of population and a reason for decrease in quality of life. Implantation of autologous chondrocytes impregnated into collagen scaffold is used in symptomatic treatment of isolated cartilage lesions in the knee.Our study evaluates the clinical and radiological results of patients treated with scaffold associated autologous chondrocyte implantation (ACI) (a third generation of ACI) for isolated cartilage lesions.We have clinically and radiologically studied results of 10 patients (7 men, 3 women) with a symptomatic isolated cartilage defect, who have been treated with ACI. Patients with a thorough preoperative physical examination data, complete clinical evaluation and who had come to postoperative third month, first year and second year controls were recruited to the study. Cartilage lesions in our study group were grade 3 and 4 according to ICRS cartilage lesion grading system. We performed MRI in 3rd month, 1st year and 2nd year controls.We detected improvement in clinical evaluation scores compared to preoperative values in all patients. In MRI scans of 8 of our patients we detected more than 50% filling of the defect and in all these 8 patients clinical results were in the same way very good or good.We recommend application of ACI in isolated cartilage lesions in the knee larger than 3 cm2 because of capability of this technique to produce cartilage most similar in structure to the hyaline cartilage until any better treatment alternative is introduced.