Karaciğer iskemi-reperfüzyon hasarında bakteriyel translokasyon ve oksidatif hasar
Bacterial translocation and oxidative damage in liver ischemia reperfusion injury
- Tez No: 336420
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Karaciğer cerrahisi sonrasında gelişen enfeksiyöz ve septik komplikasyonlarmortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerindendir. Bakteriyel translokasyon veoksidan hasarın karaciğer iskemi reperfüzyon hasarı ile ilişkili patofizyolojikmekanizmadaki rolü henüz tam olarak bilinmemektedir.AmaçTotal hepatik vasküler oklüzyon ile oluşturulan karaciğer iskemi reperfüzyonhasarının, bakteriyel translokasyon ve oksidatif hasar ile ilişkisinin değerlendirilmesiamaçlanmıştır.Gereç ve yöntemWistar albino cinsi dişi, erişkin sıçanlar rastlantısal olarak iki eşit sayılı denekiçeren gruba ayrıldı: Sham grubu (n=8) ve iskemi reperfüzyon grubu (n=8).Deneklerin reperfüzyon süresi biter bitmez genel anestezi altında biyokimyasal,mikrobiyolojik ve histolojik analizler için örneklemeler yapıldı sonrasında servikaldislokasyon ile denekler öldürüldü.BulgularSham grubuna ait bir sıçanın lenf nodülünde Escherichia coli üremesi gelişti.İskemi reperfüzyon grubunda bir sıçanın lenf nodülünde Pasteurella aerogenes veEnterococcus faecalis üremesi saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Postoperative infectious and septic complications are the primer reasons ofmorbidity and mortality after liver surgery. The role of bacterial traslocation andoxidant damage in this pathophysiologic mechanism is unknown.AimIn this study, bacterial traslocation and oxidant damage were evaluated in liverischemia-reperfusion injury induced by total hepatic vascular occlusion.Materials and methodsAdult Wistar Albino female rats were divided in to two equal groupsrandomly: Sham group (n=8) and ischemia-reperfusion group (n=8). At the end ofischemia-reperfusion period tissue samples were collected for biochemical,microbiological and histological evaluation. The rats were killed by cervicaldislocation.ResultsEscherichia coli grew in the mesenteric lymph nodes of a rat in the shamgroup. Pasteurella aerogenes and Enterococcus faecalis grew in the mesentericlymph nodes of a rat in the ischemia reperfusion group.