Klasik Hodgkin Lenfoma tanılı hastalarda CD68, CD20, FOXP-3 ekspresyonu; Epstein-Barr virus varlığı ve mast hücre infiltrasyonunun prognostik önemi
Prognostic significance of CD68, CD20, FOXP-3 expression; presence of Epstein-Barr virus and mast cell infiltration in patients with classical Hodgkin Lymphoma
  1. Tez No: 336440
  2. Yazar: AYŞE SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÖNGÖREN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Klasik Hodgkin Lenfoma?nın (KHL) önemli bir özelliği hücre populasyonunda neoplastik hücrelerin azlığıdır (%0.1-%10, yaklaşık %1). Hücrelerin çoğunu neoplastik olmayan hücreler oluşturmaktadır. KHL, erişkin dönemde çoğu hastanın şifa elde edebildiği nadir habis hastalıklardan birisidir. Son zamanlarda KHL prognozunda hücresel mikroçevre üzerinde durulmaktadır. Tümör mikroçevresinde bulunmakta olan reaktif hücrelerin hastalık gidişatına etkili olduğunu gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı KHL tanılı hastalarda CD68, CD20, FOXP3 ekspresyonu; Epstein-Barr virüs (EBV) varlığı ve mast hücre infiltrasyonunun prognoza etkisini araştırarak tedavi başarısızlığı riski yüksek olan hastaları tanımlayabilmektir. Oluşturulacak skorların hastalık gidişatı üzerindeki etkisinin irdelenmesi planlanmıştır.Çalışmada 2000-2010 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı Polikliniği?ne başvuran, tanı anındaki veya hastalık nüks ettiği andaki doku tanı materyaline üniversitemiz patoloji arşivinden ulaşılabilen ve takip bilgileri elde edilebilen, en az 2 yıl süre ile takip edilmiş olan KHL tanılı 57 hasta (22 kadın, 35 erkek) değerlendirilmiştir. Belirtilen biyolojik belirteçler immunhistokimyasal olarak değerlendirilmiştir.Yapılan analizler doğrultusunda CD68 ve FOXP-3?ün skor 1 düzeyinde (+) saptanması ve incelenen doku örneklerinde lenfoid folikül görülmemesinin toplam sağkalım üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.İstatistiksel olarak anlamlı bulunan CD68, FOXP-3, lenfoid folikül varlığı veya yokluğunun daha geniş bir hasta populasyonunda değerlendirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Hodgkin Lymphoma (cHL) is unique in that the malignant cells constitute only the minority of the total tumor mass with an overwhelming mixture of reactive cells. The tumor microenvironment is an important factor in the development and progression of cHL. Recently studies demonstrated that an increased number of CD68 expression of macrophages in the microenvironment was correlated with adverse outcome in patients with cHL. FOXP-3 expressed by regulatory T cells was mostly associated with a more favorable outcome. Mast cell infiltration was also found to have an unfavorable impact on disease course. Study results regarding Epstein-Barr virus (EBV) infection and CD20 expression were conflicting. In order to tailor treatment to individual risk more data are required in this highly curable disease. The aim of the present study was to verify the relationship between the number of CD68+, CD20+, FOXP-3+ and LMP-1+ bystander cells and mast cell infiltration in the microenvironment with clinical outcomes in a cohort of 57 patients with cHL, treated uniformly with the standard ABVD regimen.