Papiller tiroid kanserli olgularda FOXE1 gen mutasyonunun klinikopatolojik değerlendirilmesi
Clinicopathologic assesment of FOXE1 gene mutation in patients with papillary thyroid cancer
- Tez No: 336439
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Genetik, Onkoloji, General Surgery, Genetics, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Papiller tiroid kanseri en sık tiroid malignitesidir. Çevresel etkenlerin yanında bazı genetik etkenlerin de hastalığın oluşumunda rol oynadığı bilinmektedir. Diğer toplumlarda olduğu gibi Türk toplumunda da sıklığı artmaktadır.AmaçFOXE1 geni üzerindeki bazı lokalizasyonlardaki polimorfizmlerin papiller kanser başta olmak üzere bazı genetik deformasyonlara yol açabileceği gösterilmiştir. Çalışmada Türk toplumunda FOXE1 varyasyonlarının oranı ve papiller tiroid kanseri oluşumundaki rolü gösterilmektedir.Yöntem ve GereçGenomik DNA izolasyonu ilgili kit protokolü uygulanarak elde edilmiştir ve DNA amplifikasyonu için real-time PCR kullanılmıştır. PCR ürünlerinin kalitatif tayininde, diziye özgün olmayan floresan boyaların ve diziye özgün probların, farklı floresan miktarları karşılaştırılmasından yararlanılmaktadır.BulgularPapiller tiroid kanseri tanısı konulmuş 67 birey ve tiroid hastalığı öyküsü olmayan 51 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik olarak bakıldığında rs894673 polimorfizmi incelendiğinde hasta popülasyonda TT ve AA genotipi anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. Diğer polimorfizmlerde gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Hasta popülasyonunda rs1867277 polimorfizminde G allelinin lenf nodülü invazyonu, kapsüler invazyon ile ileri patolojik evre açısından koruyucu bir etkinlik gösterdiği gözlemlenmiştir. Hasta popülasyonda rs1867277 polimorfizminde foliküler varyant oluşumunda AA genotipi koruyuculuğu, tümörün erken evrelerde yakalanmasında ve kapsüler invazyon azlığı açısından bakıldığında GA genotipinin koruyuculuğu ve yine lenf nodülü invazyonunun olmaması açısından bakıldığında GG genotipinin koruyuculuğu gözlemlenmiştir.SonuçÇalışma Türk toplumunda papiller tiroid kanserli hastalar ile kontrol bireylerde FOXE1 gen polimorfizmleri ile ilgili ilk verileri sunmuştur. Ayrıca bu tez çalışması ile dünya literatüründe papiller tiroid kanserli hastaların patolojik verileri ile FOXE1 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiye de Türk toplumunda ilk kez değinilmiştir. Çalışmada anlamlı birçok sonuç elde ettik. Bulduğumuz bu verilerin daha sonra yapılacak olan çalışmalara öncülük edeceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
IntroductionThyroid papillary cancer is the most common thyroid malignancy. Beyond environmental factors, some genetic factors play role in development of this disease. Frequency of disease increases also in Turkish population as in other populations.PurposeSome polymorphisms located on FOXE1 gene could lead genetic deformations, mainly thyroid papillary cancer. This study aimed determining variation existence rates and played role on papillary thyroid cancer development.Material and MethodsGenomic DNA isolation was obtained by related kit?s protocol and real-time PCR was used for gene amplification. Qualitative determination of PCR products were obtained by difference between sequence-non-specific fluorescent-dyes and sequence specific probes.ResultsSixty-seven ill patients with papillary thyroid cancer and 51 healthy individuals were included in study. When rs894673 polymorphism was assessed TT and AA genotype was significantly higher in ill group. There was no difference for other polymorphism. In rs1867277 polymorphism G allele was protective for lymph node invasion, capsular invasion, and advanced stage. Moreover, AA genotype in same polymorphism was protective for follicular variant and GA genotype was protective for capsular invasion and late stage. Protective effect of GG genotype of the same polymorphism for lymph node invasion was observed.Conclusion:This study represents initial data related with FOXE1 gene polymorphism of control and papillary thyroid carcinoma patients in Turkish population. With current knowledge, this is the first study that assessed relationship between FOXE1 gene polymorphisms and pathological data of papillary thyroid cancer patients in Turkish population. Many significant results were obtained with this study and it?s believed that those data will lead further investigations.