AVRO bölgesi entegrasyonu sürecinde Yunanistan borç krizi: Yunanistan & Almanya karşılaştırması
Greek debt crisis in the process of integration with the Eurozone: A comparative study of Greece and Germany
  1. Tez No: 336475
  2. Yazar: SELİN SEÇİL AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA DÖNMEZ ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, Yunanistan'ın APB?ne girişinin borç krizine yol açan etkenlerden biri olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çerçevede APB içerisinde yer alan farklı ekonomik yapılara sahip olan Yunanistan ve Almanya'nın makroekonomik göstergeleri karşılaştırılmış ve bu süreçten nasıl etkilendikleri tahlil edilmiştir. Bu bağlamda göstergeler; genel makroekonomik durum, cari hesap dengesi, sermaye hareketleri, kamu sektörü ve finansal veriler olmak üzere beş grup altında incelenmiştir. Bu göstergelerdeki değişimler genellikle APB döneminden itibaren ortaya çıkmakta ve Yunanistan ile Almanya'nın verileri farklı yönlerde hareket etmektedir. Yüksek büyüme oranları yakalayan Avro Bölgesi çevresini temsil eden Yunanistan, gittikçe daha az rekabet edebilir hale gelmiş ve dış borcu yüksek seviyelere ulaşmıştır. Buna karşılık düşük büyüme seviyelerinde seyreden merkez ülkeleri temsil eden Almanya, rekabet gücü avantajını kullanıp dış borçlarını azaltmıştır. Yunanistan'ın sürekli cari açık verdiği gözlenirken, Almanya'nın cari fazlasını artırdığı fark edilmiştir. Cari hesap dengesizlikleri, sermaye hareketlerine Yunanistan?ın sermaye ithalatına ve Almanya?nın sermaye ihracatına yönelmesi şeklinde yansımıştır. Tüm bu göstergelere bakarak söyleyebiliriz ki Yunanistan?ın Avro Bölgesi'ne eklemlenmesi krizi hazırlayan etkenlerin başında gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is investigated that whether the entrance of Greece to European Monetary Union is one of the factors of the debt crisis or not. In this context, macroeconomic indicators of Greece and Germany which have different economic structures are compared and how they have affected from this process is explored. In this respect, indicators are examined under five topics called general macroeconomic situation, current account balance, capital movement, public sector, and financial data. The changes in these items have usually emerged since the period of European Monetary Union, and the data of Greece and Germany has moved in the opposite directions. Greece represents Eurozone periphery which catches up high growth rates. It has become increasingly difficult to compute, and her external debt has caught up high levels. On the other hand, Germany represents core countries whose growth rate is low. She decreases its external debt by using the advantage of competitiveness. It is realized that while Greece reports current account deficit continuously, Germany increases its current account surplus. Imbalances in current account are reflected in capital account as follows: Greece turns towards capital imports and Germany turns towards capital exports. All of these indicators show that the integration of Greece into Eurozone is the leading factors which prepare the crisis.