Bigadiç ve Sındırgı ilçelerinde yerleşmeler
The settlements in Bigadiç and Sındırgı districts
  1. Tez No: 336476
  2. Yazar: FERHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Balıkesir?in güneyinde Manisa ve Kütahya il sınırlarıyla komşu olan Bigadiç ve Sındırgı ilçeleri, Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi?nin birbirinden ayrıldığı sınıra yakın bir noktada bulunur. Sınırları içerisinde 71 yerleşmenin olduğu Bigadiç 1028 km², 70 yerleşmenin bulunduğu Sındırgı ise 1.378 km²?lik yüzölçümüne sahiptir. Kısa mesafeler dahilinde önemli farklılıklar gösteren arızalı topografik yapı; iklim, bitki örtüsü, yerüstü ve yeraltı suları, toprak özellikleri, nüfus ve yerleşme, tarımsal faaliyetler, hayvancılık ve ulaşım üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak etkili olmuştur. Her bir morfografik ünitenin sahip olduğu özel şartlar, yerleşmelerin kuruluşu ve gelişmesi bakımından farklı anlamlar ifade etmektedir. Çalışma sahasında yükselti, eğim, bakı gibi morfolojik unsurlar yerleşmelerin kuruluş yeri ve özellikleri açısından etkili olmuştur. Temel ekonomisi tarım ve hayvancılık olan sahada, son yıllarda iç ve dış göçler nedeniyle nüfus büyük oranda azalmıştır. Öyle ki Sındırgı 2010 yılı verilerine göre ? 28.78?lik azalma ile Balıkesir?de nüfusun en çok azaldığı ilçe olmuştur. Nüfusun bu denli azalmasında hiç şüphe yok ki sahadaki doğal şartlarla birlikte ekonomik özellikler de etkili olmuştur. Özellikle genç nüfusun istihdam edilebileceği iş imkanlarının azlığıyla birlikte, bölgenin en önemli ekonomik faaliyeti olan tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlar da bölgeden yapılan göçlerin hızını artırmıştır. Sahadan yapılan iç ve dış göçlerin günümüzde de devam etmesi bu durumun bölge için hala önemli bir sorun olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bölgenin ekonomik potansiyelleri yapılan çalışmalar ışığında ortaya çıkartılarak yeniden değerlendirilmesi ve göçün azaltılmasına yönelik projelerin üretilmesi yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the south of Balıkesir, neighbours to the provincial borders of Manisa and Kütahya; Bigadiç and Sindirgi districts are located at a point close to the border where Marmara Region and Aegean Region are separated from each other. Bigadiç?s surface area is 1028 km2 with 71 settlements and Sındırgı?s surface area is 1378 km2 with 70 settlements. Defective topographical structure which shows significant variations within short distances; climate, vegetation, surface and underground waters, soil characteristics, population and settlement, agricultural activities, either directly or indirectly has an effect on livestock and transportation. The special circumstances of each morphographic unit mean different things in terms of foundation and development of the settlements. In the study area, morphological components like elevation, slope, aspect have influences on the settlements in terms of location and characteristics. Since economy based on agriculture and livestock farming in the region, the population has been greatly diminished due to the internal and external migrations in recent years. According to 2010 census, Sındırgı?s population has decreased 28.78% which was the most reduction among the other districts in Balıkesir. There is no doubt that both the natural conditions and the economic features in the field are influential on such a decrease in the population. Both lack of job opportunities especially for young people to be employed and also the existing problems in agriculture and livestock farming have increased the speed of migration in the region. Continuation of internal and external migration today is a problem and this situation shows that it is still an important problem for the region. Therefore, by re-evaluation of the region's economic potential with studies and developing projects aimed at reducing migration would be useful.