Avcı böcek deraeocoris pallens reut. (Hemiptera: miridae) in biyolojisi ve pamuk tarlasında populasyon gelişmesinin üzerinde araştırmalar
Studies on biology and population dynamic of the predator Deraeocoris pallenr reut. (Hemiptera: miridae) in cotton fields
- Tez No: 65416
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FARUK ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Vll oz Bu çalışma ile Çukurova Bölgesi pamuk tarlalarında yoğun olarak bulunan avcı böcek Deraeocoris pallens' Reut. (Hemiptera: Miridae)'in bazı biyolojik ve ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Laboratuvar koşullarında yapılan çalışmalarda; D. pallens 'in toplam yaşam süresine farklı sıcaklık ve besinlerin etkileri incelenmiş, 25 °C'de Aphis gossypii Glov. ile beslendiğinde en uzun süre (44.1 gün), 35 °C'de Tetranychus cinnabarinus Boisd üzerinde ise en kısa süre (12.1 gün) yaşadığı belirlenmiştir. Farklı sıcaklık ve besinlerde avcının yaşam çizelgeleri oluşturulmuş; en yüksek kalıtsal üreme yeteneği (rm) 30 °C'de A. gossypii üzerinde (0.1980 dişi/dişi/gün), en yüksek net üreme gücü (Ro) 25 °C'de A. gossypii üzerinde (132.10 dişi/dişi), en uzun ortalama döl süresi (T) 25 °C 'de A. gossypii' de (35.27 gün) ve Bemisia tabaci Genn. üzerinde (35.23 gün) bulunmuştur. D. pallens' in tüm nimf dönemleri ve erginin işlevsel tepkileri belirlenmiş, erginler için günlük tüketim en yüksek 256 adet A. gossypii ikinci dönem nimf i verildiğinde 215 ve 104 adet B. tabaci ikinci dönem larvası verildiğinde 70 adet av tükettiği saptanmıştır. D. pallens populasyonunun pamuk tarlasında mevsim başında A. gossypii populasyonu artışına bağlı olarak arttığı, A. gossypii kaybolduktan sonra da B. tabaci, Helicoverpa armigera Hübn., Spodoptera littoralis Boisd. ve T. cinnabarinus, populasyonuna bağlı olarak varlığını sürdürdüğü ve bunların populasyonlarını etkilediği belirlenmiştir. Avcının normal avlarının yokluğunda pamuk bitkisine bir zarar vermeden, pamuk yaprak ve çiçeğiyle beslenerek varlığını sürdürebildiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vlli Abstract In this study, some biological and ecological features of the common predatory insect Deraeocoris pallens Reut. (Hemiptera: Miridae) was investigated in cotton fields in the Çukurova region in Turkey. The effects of different temperatures and preys on longevity of D, pallens were examind. The longest longevity (44.1 days) was found at 25 °C with A. gossypii and the shortest longevity (12.1 days) was found at 35 °C with T. clnnabarinus as prey. Life tables of D. pallens were constructed from these data. The highest intrinsic rate of increase (rm) was found on A. gossypii (0.1980 females /female /day) at 30 °C, the longest generation time (T) was observed at 25 °C on A. gossypii (35.27 days) and on Bemisia tabaci (35.23 days). The functional response to of different prey densities immagines of all nymphal stages and adults D. pallens preyed on 215 of 256 provided A. gossypii 2nd nymphal stages and on 70 of 104 B. tabaci 2nd larval stage. At the begining of cotton growing season D. pallens population increase according to the growth at the A. gossypii population. After A. gossypii diminished, D. pallens was it is able to survive on B. tabaci, Helicoverpa armigera, Spodoptera littoralis and T. cinnabarinus population and due to heavy feeding on these preys it was also effective in controlling these pests. During the absence of its prey D. pallens was able to live in the cotton field by feeding on leaves and flowers of cotton without any damage to the plants.