AİHM içtihadında ayrımcılık yasağı çerçevesinde kadına yönelik şiddet
The jurisprudence on the prohibition of discrimination in violence against women cases
  1. Tez No: 336477
  2. Yazar: NİSAN KUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
AİHM?nin 14. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağı eşitlik ilkesinin bir görünümü olarak hukukun genel ilkelerinden birisidir. AİHM?nin 14. maddeyi özerk bir madde olmaktan ziyade tamamlayıcı bir madde olarak ele alan yorumu nedeniyle ayrımcılık yasağı konusundaki içtihat gelişme şansı bulamamıştır. AİHM maddi bir hükmün ihlalini tespit ettiği durumlarda olayın temel yönlerinden birisini açıkça eşitsiz bir muamele oluşturmadıkça 14. maddeye ilişkin bir inceleme yapmamaktadır. Bu çalışmada AİHM?nin 14. maddeye ilişkin içtihadının cinsiyet ayrımcılığı içeren kadına yönelik şiddet davalarında nasıl uygulandığı ve bu uygulamanın ne gibi sonuçlara yol açtığı incelenmiştir. Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler nezdinde kadına yönelik şiddet uzun yıllardan beri kadına yönelik ayrımcılığın bir türü olarak kabul edilmektedir. Cinsiyet eşitliğine ulaşmanın temel amaçlarından birisi olduğunu söyleyen AİHM?nin kararlarına bakıldığında ise kadına yönelik şiddetin bir eşitlik ve ayrımcılık sorunu olarak ele alınması anlayışına uzak bir içtihadın geliştiği görülmektedir. Bu durum AİHM?nin temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alma işlevini kadınlar açısından tartışmalı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prohibition of discrimination which is set out in Article 14 of the ECHR is an aspect of the equality principle on the one hand and one of the general principles of law on the other. The jurisprudence on the prohibition of discrimination has not got a chance to be improved enough because of the ECtHR?s interpretation of it as an accessory not an autonomous rule. The ECtHR doesn?t consider a case under Article 14 when it has found a seperate breach of a substantive Article, unless a clear inequality of treatment is the fundamental aspect of the case. The Thesis discusses the jurisprudence of the ECtHR on Article 14 in the violence against women cases where gender discrimination is invoked, and the consequences of the jurisprudence. The European Council and United Nations have accepted violence against women as a form of discrimination against women for a long time. The ECtHR has declared achieving the gender equality as one of its main aims. However, the Court doesn?t treat violence against women as an equality and discrimination problem in its jurisprudence. Hence, the ECtHR?s function of being effective guarantor of the fundamental rights and freedoms becomes controversial for women.