Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarının yürürlüğe girişi ve bağlayıcılığı
Entry into force and binding decisions of the Constitutional Court of cancellation
  1. Tez No: 336478
  2. Yazar: ADEM BAYRAKTUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Anayasa Mahkemesi?nce yapılan norm denetimi sonucunda verilen iptal kararlarının sonuçlarını etkin bir şekilde ortaya koyabilmelerinin, anayasanın üstünlüğünün sağlanmasında hayati önemi haiz olduğu açıktır. Bu bağlamda iptal kararlarının, henüz gerekçelerinin yazılmadan açıklanması ve yürürlüğe girişlerin ertelenmesi hallerinde nasıl uygulanacağı sorunu karşımıza çıkmaktadır. İşte bu çalışmanın ilk bölümünde bir yandan, gerekçeleri yazılmadan açıklanan iptal kararlarının, Resmi Gazete?de yayımlanmalarına kadar geçen sürede; diğer yandan yürürlüğe girişleri ertelenen iptal kararlarının ise erteleme döneminde uygulanabilmelerine yönelik hukuki değerlerinin, anayasanın üstünlüğü ve hukuk devleti gibi konuyla ilgili görülen ilkeler ile ana/yasal düzenlemeler çerçevesinde teorik boyutta tartışması yapılmıştır. Çalışmanın devam eden bölümlerinde Resmi Gazete?de yayımlanması beklenilmeksizin kamuoyuna açıklanan ve yürürlüğe girişi belli bir süre ertelenen iptal kararlarının uyuşmazlıklarda nasıl ele alındığına ilişkin Danıştay ve Yargıtay kararları aktarılıp bu kararların değerlendirmesi yapıldıktan sonra iptal kararlarının yürürlüğe giriş süreçlerine ilişkin olarak çalışma konusunda irdelenen sorunlara yönelik çözüm önerileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of norm control decisions made by the Constitutional Court canceled the effective use of the results, it is clear that vital in ensuring the rule of the constitution. In this context, the annulment decision, not yet written explanation of the reasons for the problem, and how to apply in cases of postponement of the entry into force emerges. Here is the first part of this study on the one hand, the reasons for the decisions of written cancellation is described, in the period up to be published in the Official Gazette the other hand, the period of the postponement of the annulment decision and applied for deferred entry into force of the legal values in the principles of supremacy of the constitution and the rule of law on the subject, such as the main. To the public without the completion of the study described in the subsequent chapters of the publication in the Official Gazette, and a certain period of entry into force of the receipt of deferred cancel the decisions of the Council of State and the Supreme Court decisions of how to handle disputes transferred to cancel the decisions of the entry into force of these decisions after the assessment process has been analyzed in relation to working solutions to problems.