Türk Anayasa Mahkemesi'nin norm denetimi sonucunda verdiği kararların hukuksal yaptırımı ve etkisi
Jurisprudential sanction and influence of Turkish constitutional courts decisions given as a result of norm controlling
  1. Tez No: 103710
  2. Yazar: SERDAR NARİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu“Türk Anayasa Mahkemesinin Norm Denetimi Sonucunda Verdiği Kararların Hukuksal Yaptırımı Ve Etkisi”oluşturmaktadır. Bu kapsamda, Türk Anayasa Mahkemesinin norm denetimi sonucunda vermiş olduğu karar türleri ayrıntılı olarak irdelenmiş, verilen bu kararların hukuksal yaptırım ve etki gücü, özellikle, bireyler, yasama, yürütme ve yargı organları ile olan ilişkileri bakımından değerlendirilmiştir. Kanunların Anayasaya uygunluğunun yargısal denetimini benimsemiş olan Türkiye, Avusturya, Almanya ve İtalya gibi ülkelerde, bu fonksiyonu icra edecek, sadece bu konuda uzmanlaşmış, genel yargı organları dışında, özel yüksek mahkemeler kurulmuştur. Kendi yargı sistemlerinde bir Anayasa yargısı organı öngörmüş olan bu ülkelerde, Anayasa Mahkemelerinin norm denetimi sonucunda verecekleri kararlar önemli hukuksal etki ve yaptırımlar doğurur. Ülkemizde 1961 Anayasası ile kurulan Anayasa Mahkemesi de benzeri bir fonksiyon ifa ederek; 1982 Anayasanın 11. maddesinde düzenlenen çok önemli bir ilkeyi,“ Anayasanın Bağlayıcılığı Ve Üstünlüğü ”ilkesini, hayata geçirmeye çalışmaktadır. Türk Anayasa Mahkemesinin norm denetimi sonucunda verebileceği kararlar ve bu kararların hukuksal yaptırım ve etki gücü tezimizin temelini oluşturmaktadır. Anayasa Mahkemesinin özellikle iptal kararlarının, hukuksal açıdan doğurduğu sonuçlar yenilik doğurucu niteliktedir. Organların ve kişilerin uygulamaları, Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarına göre değişebilmektedir. İptal kararlarının geriye yürümemesi, yürürlüğe girişinin bir yıl süre ile ertelenebilmesi, gerekçesi yazılmadan yürürlüğe girememesi ve bu zaman zarfında doğan haksız kazanımlar, Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen, yasama organının çıkarmış olduğu özdeş yasama tasarrufları, tümden, iptal kararlarının etki ve yaptırım gücünü zayıflatabilmektedir. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı dışında verdiği diğer karar türleri de, Anayasa yargısında önemli Anayasal etkiler doğurabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our study is, Jurisprudential Sanction And influence Of Turkish Constitutional Court's Decisions Given As A Result Of Norm Controlling, in this scope, Turkish Constitutional Court's decision sorts, which have been formed while checking a law* s appropriation to Constitution during norm controlling, have been examined with great care. These decisions' influences and sanction power, particularly have been examined within the relations between the court and people, legislative, executive and judicial organs. The countries which have accepted judicial review in constitutional law like Turkey, Austria, Germany and italy, have established a specialist, expert high court, out of the general judicial system, in order to execute this judicial review function, in these countries, Constitutional Courts' decisions which have been formed during the judicial review process, have important jurisprudencial effects and sanctions, in our country Constitutional Court had been set up in 1961 by the 1961 Constitution. Since this date, Turkish Constitutional Court had always tried to protect the principle of“ Supremacy And Binding Force Of Constitution ”which has been written in article 1 1 of present constitution. The basis of our thesis is, the decision sorts of Constitutional Court and also jurisprudential effects and sanction power of these decisions, which have all formed during the judicial review process. Particularly, the annulment decision has some great and important effects on the legislative, executive and judicial organs and individuals. Annulment decision can cause a new situation. These organs' and individuals' attitudes can change according to the decisions of Constitutional Court, especially the anuulment decision. The retroactive effect of annulment decisions, postponement of the annulment decision's to become effective for one year, the necessity of reason in the decisions, the unfair profits gained during the postponement duration, all, can lessen the effect and sanction power of the annulment decision. Also, parliament's attitude to form a law which is same as the old law that is annuled, can lessen the effect and VIsanction power of the annulment decision. Constitutional Court's other decision sorts can cause important constitutional influences too. vu