Betonarme kesitlerin düktilitelerinin araştırılması
- Tez No: 33650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada yapılmak istenen, kesit düktilitesinin anlamını açıklamak, olumlu yanlarını göstermek ve kesitlerde yeterli düktilitenin sağlanması için alınması gereken önlemleri sunmaktır. Bu konu araştırmacılar tarafından son derece sık ele alınmaktadır. Bundan önce birçok araştırmacı, bu konu üstünde araştırma yapmış ve çalışmaları bir adım öteye götürebilmek İçin çaba sarf etmişlerdir. Çalışmanın ilk bölümünde kesit düktilitesinin tarifi yapılmıştır. İkinci bölümde betonarme kesitlerin düktilitesiyle doğrudan ilgili betonarme bilgileri verilmiştir. Üçüncü bölümde betonarme kesitlerin düktilitesini etkileyen unsurların araştırılması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise düktiliteye etkiyen malzeme özelliklerinin araştırılması yapılmış ve hazırlanan bilgisayar programı hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç bölümünde de yeterli miktarda düktilite sağlamak İçin alınması gereken önlemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this study is to clarify the meaning of the ductility of cross - section and to show the positive site of the ductility and to present the precautions for necessary ductility. This subject has been studied frequently from many investigators and they tried to progress this subject. In the first chapter of this study the ductility of cross - section is described. In the second chapter knowledge of reinforced concrete related to the ductility of reinforced concrete cross section is given. In the third chapter the factors that are affecting the ductility of reinforced concrete cross section are studied. In the fourth chapter the effect of material properties to the ductility is studied and the prepared computer program for analysing the ductility of reinforced concrete cross - section is introduced. In the last chapter the precautions for the necessary ductility are presented.