Elastik zemine oturan plakların karma sonlu elemanlar yöntemi ile statik hesabı
- Tez No: 33651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖZÇELİKÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Plak problemlerinin seri açılımıyla yapılan çözümleri, plak geometrisi veya plağa etkiyen yük özelliklerinin getirdiği kısıtlamalar dan dolayı sınırlı kalmaktadır. Bundan dolayı pratikte çözülecek problemleri seri açılımları ile çözmek genellikle mümkün olmamaktadır. Uygulamada plak problemlerini daha genelde çözebilecek yaklaşık, nümerik hesap yöntemlerine ihtiyaç duyulur. Bu yöntemlerden birisi de, sonlu elemanlar yöntemidir. Bu çalışmada, elastik zemine oturan plakların eğilmesi probleminin, zemin reaksiyonları yatak katsayısıyla belirlenerek, çökme t ve moment değerlerinin sonlu elemanlar yöntemiyle çözümü anlatılmıştır. İnce plaklar için fonksiyonel analiz yolu ile geometrik ve dinamik sınır koşullarını da içeren yeni fonksiyoneller elde edilmiştir. Bu fonksiyoneller ile elastik zemine oturan plakların sonlu elemanlar yöntemi ile çözümü kolay hale gelmiştir. Konu içinde uygulamalarda kullanılmak Üzere, elastik zemine oturan, düzgün yayılı kuvvetle, merkezi tekil kuvveti taşıyan ve değişik sınır koşullarına sahip dikdörtgen plaklarda en büyük moment ve çökme değerlerini gösteren tablolar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The solution of the plate bending problems by means of series expensions are limited to the cases when load distribution, section properties and boundary conditions can not be described with mathematical expressions. Otherwise some other numerical methods should be used to solve these problems. One of these which can be applied to the plate bending problems is finite elements method. In this study, the bending problem of the plates resting on ; an elastic foundation is analysed by the finite element method. In this problem the foundation reactions are found by using the foundation modulus. For thin plates new functionals with boundary conditions are obtained then the solutions of the problem is done by the finite element method more easily. Rectangular plates resting on an elastic foundation, loaded with uniform load or concentrated load applied at the center of the plate, with different boundary conditions are solved and the maximum moments and deflections are tabulated.