Lifli betonarme kesitlerin karşılıklı etki diyagramlarının araştırılması
Investigation of moment axial force diagrams of fiber reinforced concrete sections
  1. Tez No: 570180
  2. Yazar: ERKAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Betonarme kesitlerde çelik lifin karşılıklı etki diyagramı üzerindeki etkisi bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Deney sonuçları 12 adet 100x100x1500 mm boyutlarında betonarme eleman ile elde edilmiştir. Deney programında ana parametre olarak çelik lif oranı ve eksantriste dikkate alınmıştır. Bu amaçla test numuneleri üç gruba ayrılmıştır. C30 beton sınıfında çelik lif katkısız, 30 kg/m³ çelik lif katkılı ve 60 kg/m³ çelik lif katkılı betonarme kolonlar çalışmanın temel parametreleri olarak tasarlanmıştır. Deney numunelerinde boyuna donatı 8 mm, etriye olarak ise 8 mm'lik donatı kullanılmıştır. Betonarme kesitlerin boyutlandırılması ve donatılandırılması ilgili Türk Standardı esas alınarak yapılmıştır. Kolon numuneleri hazırlandıktan 28 gün sonra eksantrik olarak yüklenerek basınç deneyine tabi tutulmuştur. Eksantrik yükleme ile deneye tabi tutulan betonarme elemanların eksantrisiteye göre momentleri hesaplanmıştır. Karşılıklı etki diyagramları çizilmesi amacıyla gerekli basit eğilme durumu için hesaplar teorik olarak yapılmıştır. Böylece farklı çelik lif oranlarına göre karşılıklı etki diyagramları çizilmiş ve deneylerden elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Yapılan bu çalışma neticesinde beton içerisindeki çelik lif oranının artmasıyla betonarme elemanın eksenel yük taşıma gücünün arttığı belirlenmiştir, ancak bu artış lif oranı artışı ile paralel değildir.
Özet (Çeviri)
The effect of steel fiber on the cross-sectional effect diagram of reinforced concrete sections was investigated in this study. The test results were obtained with 12 pieces of 100x100x1500 mm reinforced concrete elements. In the experimental program, steel fiber ratio and eccentricity were considered as the main parameters. For this purpose, the test samples were divided into three groups. In the C30 concrete class, reinforced concrete columns without steel fiber additive, 30 kg/m³ steel fiber additive and 60 kg/m³ steel fiber additive are designed as the main parameters of the study. Longitudinal reinforcement was used as 8 mm and 8 mm reinforcement was used as stirrup. Dimensioning and reinforcement of reinforced concrete sections were made on the basis of the relevant Turkish Standard. Column samples were loaded eccentrically 28 days after preparation and subjected to pressure test. The eccentric moment of the reinforced concrete elements tested by eccentric loading was calculated. In order to draw moment axial force diagrams, the calculations were made theoretically for simple bending situation. Thus, moment axial force diagrams were drawn according to different steel fiber ratios and the results obtained from the experiments were examined. As a result of this study, it has been determined that the axial load carrying capacity of the reinforced concrete element increases with the increase of steel fiber ratio in concrete, but this increase is not parallel with the increase in fiber ratio.