Göçmen kimliği bağlamında kişilerarası iletişim dinamiklerinin incelenmesi: Türkiye'deki Balkan göçmenleri üzerine bir araştırma
Analyzing interpersonal communication dynamics in the context of immigrant identity: A research on Balkan immigrants in Turkey
  1. Tez No: 336501
  2. Yazar: NAZİF BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Tarih, İletişim Bilimleri, Public Relations, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bir zamanlar“Avrupa'daki Türkiye”olarak bilinen Balkanlar, neredeyse beş yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarıydı. Osmanlı egemenliğinde birçok farklı etnik kökenden biraraya gelen halk barış içinde yaşamaktaydı. Balkanlar tarihsel olarak Avrupa ile Asya arasında daima bir ara bölge ve etkileşim alanı olmuştur. Öte yandan, özellikle 1683 Viyana Kuşatması bozgunu ve sonrasında 1789 Fransız devrimi Balkan halklarını yarımadada ulus-devletler kurmak için etkilemeye başladığından bu yana Balkanlar, bir mücade alanı ve kanlı savaşların alanı olmuştur. Osmanlıların birçok defa geri çekilmeleri ve imparatorluğun yıkılması sonucunda, muhacir akımları dalgaları Balkanlardan, Türk topraklarının geriye kalan bölgelerine üç yüzyıldan daha uzun süredir birbirini takip etmiştir. En son büyük göç dalgaları, Jivkov rejiminin Bulgaristan'da Türk asıllı Bulgar vatandaşlarını göçe zorladığı 1989'da ve Sırp ordusunun Müslüman Boşnaklara karşı 1992- 1995 yılları arasında yürüttüğü“sözde”savaş sırasında Türkiye'ye ulaştı. Balkanlardan bugünkü Türkiye topraklarına göç eden muhacirler Türkiye'nin çeşitli yerlerinde hayata yeniden başladılar. Günlük sosyal hayatlarında ilişkiler ve kişilerarası iletişim süreçleri kurdular. Kendi kimliklerini inşa ettiler ve kendilerini gerçekleştirdiler. Balkan göçmenleri Türkiye'deki yerli sakinler ve diğer göçmenlerle birlikte bir sosyal entegresyon sürecinden geçtiler. Bu tezde, Trakya yarımadasında bulunan Kaynarca kasabası örneği üzerinden, Balkan göçmenlerinin kişilerarası iletişim dinamikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkans, once known as“Turkey In Europe”was Ottoman Empire's territory for almost five centuries. People of many different etnicities were living together in peace under Ottoman sovereignty. In historical scope, the Balkans was always an intermediate cultural and interaction zone in between Europe and Asia. On the other hand it was a field of struggle and bloody wars especially since 1683, when the Vienna Siege defeat and then since 1789, when the French revolution began to influence the Balkan peoples to found nation-states in the peninsula. After many retreats of Ottomans and the collapse of the Empire, waves of emigrant flows followed each other from the Balkans to the remaining Turkish territories through more than three centuries. The last big waves of emigrants arrived in nowadays Turkey at 1989, when Jivkov regime in Bulgaria forced its Turkish-Bulgarian citizens to migrate and in between 1992-1995, when the Serbian army fought a“so called”war against Muslim Bosnians. The Balkan emigrants in nowadays Turkey started a new life from the beginning in different places. They constructed relationships and interpersonal communication processes in their daily social life. They built their identities and actualized their selves. The Balkan emigrants carried out a social integretion process with the native residents and the other emigrants in Turkey. In this dissertation, the interpersonal communication dynamics of The Balkan emigrants have been researched through the sample of Kaynarca town in Trakya peninsula.