Hanif Kureishi'nin Kara Plak adlı yapıtında göçmenliğe bağlı kimlik sorunsalı
Identity problem caused by migration in Hanif Kureishi's the Black Album
  1. Tez No: 241787
  2. Yazar: AYLA BAYGIN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Özellikle 1960'lar sonrası popüler yazım geleneğindeki özgün ve çok yönlü üretken kimliğiyle Britanya edebiyatının öncü melez yazarlarından Hanif Kureishi'nin Kara Plak adlı romanını sömürge sonrası bağlamda ve yoğunlukla Homi K. Bhabha'nın `kültürel melezlik' ve `üçüncü alan' kuramı ışığında ele alan bu çalışma, giriş ve sonuçla birlikte toplam sekiz bölümden oluşmaktadır.Genel bir kuramsal analizin Kara Plak'la ilişkilendirilmesinin yapıldığı giriş bölümünün ardından, çalışmanın birinci bölümünde yapıtlarında genellikle biyografik unsurlara yer veren Hanif Kureishi'nin göçmen kimliği, yazarlık deneyimi, çokkültürlü Britanya bağlamında Asyalılık sorununa bakışı ve Britanyalı olma kavramları yazarın aitlik arayışı içinde olmasıyla ilintili olarak açıklanmıştır.İkinci bölümde sömürge sonrası eleştiri kuramlarının ve yazım geleneklerinin ortaya çıkışı ve Britanya'daki etkileri kısaca vurgulanmaktadır. Bu bölümde yoğunluk Homi K. Bhabha ve onun `kültürel melezlik've `üçüncü alan' kavramları üzerinde olmasına karşın zaman zaman Frantz Fanon, Gayatri Chakravorty Spivak, Edward W. Said gibi kuramcıların düşüncelerine de başvurulmaktadır.Üçüncü bölümde göçün ortaya çıkışı ve nedenlerinin yanı sıra sosyolojik, psikolojik ve kültürel etkileri bir göç anlatısı olarak Kara Plak'a açılım sağlayacak bir çerçevede sunulmuştur.Dördüncü bölümde göçün yarattığı sosyal ve kültürel kimlik sorunu, özcü ve özcü olmayan kimlik yaklaşımlarındaki yeri, sömürge sonrası öznede ortaya çıkış biçimleri ve farklılık kavramlarıyla ilintili olarak açıklanmaktadır.Beşinci bölümde romanın gerilim noktasını oluşturan ve seküler bireyciliğe bir karşı duruş oluşturan köktendinciliğin kökeni, gelişimi ve Britanya'daki Asya kökenli Müslüman göçmen topluluktaki yansımalarının yanı sıra kavramın kimlikle bağlantılı etkileri incelenmiştir.Altıncı bölüm, yoğunlukla Homi K. Bhabha'nın kuramsal bakış açısından göç, kimlik, kültür ve köktendincilik kavramlarıyla ilintili olarak Kara Plak'ın metinsel irdelenmesine ayrılmıştır. Sömürge sonrası eleştiri kuramına dayalı yapılan bu çalışma; göçmenliğe bağlı kimlik sorunsalı, yerinden edilmişlik, taklit, kültürel dönüşüm, arada kalmışlık, kararsızlık, kültürel melezlik, üçüncü alan ve direniş kavramlarını içeren üç alt başlıkta değerlendirilmiştir.Sonuç bölümünde ise sömürge sonrası eleştiri kuramı ışığında incelenen Hanif Kureishi'nin Kara Plak adlı yapıtında birincil kimlikle diğerleri arasındaki kültürel etkileşimin yirminci yüzyılın çokkültürlü Britanyası'na yaptığı sosyal, psikolojik ve kültürel etkiler; göç, kimlik ve kültür bağlamında ele alınmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of eight chapters including an introduction and a conclusion, which are combined to develop an examination of The Black Album, a novel by Hanif Kureishi, who is one of the leading hybrid writers with his peculiar and versatile identity representing the popular writing in the postcolonial tradition after the 1960?s with particular focus on Homi K. Bhabha?s theories called `cultural hybridity? and `third space?.After the introduction presenting a general conceptual analysis of The Black Album, the first chapter deals with the migrant self of Hanif Kureishi, whose work encompasses autobiographical elements, and his writing experience of the problem of being an Asian in origin and the concepts of being British with regard to Kureishi?s search for belonging in the sense of multicultural Britain.In the second chapter, the emergence of postcolonial theories, writing traditions and their influence in Britain are briefly emphasized. Although this chapter focuses on Homi K. Bhabha and his concepts called `cultural hybridity? and `third space?, the chapter occasionally makes use of the viewpoints of such other postcolonial theorists as Frantz Fanon, Gayatri Chakravorty Spivak and Edward W. Said.In the third chapter, the emergence and reasons of migration as well as its sociological, psychological and cultural effects are presented within a frame shedding more light on The Black Album which can also be read as a narrative of migration.In the fourth chapter, the problem of social and cultural identities produced by migration is theoretically explained in terms of its place in the essentialist and non-essentialist debates over identity and in relation with its ways of occurrence in the postcolonial subject and concepts of difference.The fifth chapter discusses the origins and development of religious fundamentalism which is what creates tension in the novel and which is a pole against secular individualism and also the ways in which fundamentalism emerges and spreads among Asian-Muslims in Britain as well as its effects in terms of identity.The sixth chapter focuses on a textual analysis of The Black Album from the perspective of migration, identity, culture and fundamentalism in a postcolonial context and particularly in the light of Homi K. Bhabha?s theories. This study based on the theory of postcolonial criticism is evaluated in three sub-sections which discuss terms and concepts such as identity crisis, displacement, mimicry, cultural transformation, in-betweenness, ambivalence, cultural hybridity, third space and resistance.In the conclusion, Hanif Kureishi?s The Black Album, which has been examined through postcolonial criticism, is analysed and discussed through the social, psychological and cultural effects of the cultural interaction between the dominant identies and the others in the multicultural Britain of the twentieth century.