Almanya'da yaşayan 2. ve 3. kuşak göçmenlerin sosyal entegrasyonunda medya kullanım alışkanlıklarının rolü
The role of media usage habits of 2nd and 3rd generation Turks living in Germany on their social integration
  1. Tez No: 840031
  2. Yazar: SEDA NUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışmanın konusu Almanya'ya göç etmiş olan Türklerin yaşadıkları sosyal entegrasyon sürecinde medyanın rolünü tartışmaktır. Bu araştırmayla, Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin kendini tanımladığı göçmen kimliği de göz önünde bulundurarak Alman medyasını ve Türk medyasını hangi amaçla ne kadar kullandığını tespit etmek, medyayı takip etmiyorsa neden etmediğini incelemek hedeflenmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma kapsamında Almanya'da yaşayan 2. ve 3. kuşak göçmenlerden örnekleme göre seçilen 36 kişiye vatandaşlık durumları, eğitim durumları, arkadaşlık ve dostluk biçimleri, aile ilişkileri, medya kullanımları ve Almanya'ya entegrasyonlarıyla ilgili sorular sorularak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve katılımcı gözlem tekniği uygulanmıştır. Farklı nesillerden gelen göçmenlerin deneyimleri analiz edildiğinde, zaman içinde medya teknolojilerinin sunmuş olduğu imkanların artması ve çeşitlenmesi sayesinde Türkiye ile daha sık ve rutin bir bağ kurulabildiğini gözlemlenmektedir. Bu gelişmelerle birlikte kültürel ürünlerin ve haberlerin daha yakından takip edilebildiği, kişiler arası iletişimin sıklığının ve süresinin arttığı bir döneme tanık olunmaktadır. Burada özellikle çevrimiçi iletişim olanaklarının, örneğin sosyal medyanın giderek önem kazandığını, geleneksel medya araçlarından da televizyonun hala birinci sırada yer aldığı söylenebilir. Ancak bu artan imkânlar çalışmanın sonunda ortaya çıkan Türkiye'ye yönelenler, çoklu etnik kimliklere yönelenler ve de dünyaya yönelenler olmak üzere 3 göçmen tipolojisi için farklı anlam ifade etmektedir. Politik ilgisizlik, yaşamadığı ülkeye olan ilgisizlik, dilbilgisi yetersizliği, Türkçe medyanın içeriğinin beğenilmemesi, Alman haberlerindeki Türk imajı gibi çeşitli nedenlerden etkilenen günlük medya pratiklerinin Türk göçmenlerin Almanya'ya sosyal entegrasyonunda etkin bir rolü olduğunu bu araştırma sonucunda söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to discuss the role of media in the social integration process of Turkish immigrants who have migrated to Germany. Through this research, it aims to determine the extent to which Turkish immigrants living in Germany use both German and Turkish media, taking into account their self-identified immigrant identity. The study also aims to investigate why some individuals do not follow the media. Within the scope of this research, which was carried out and supported by TÜBİTAK (The Scientific and Technological Research Council of Turkey), semi-structured in-depth interviews were conducted with 36 participants selected from the 2nd and 3rd generations of immigrants living in Germany. Questions were asked about their citizenship status, educational background, forms of friendship and social relationships, family relationships, media usage, and integration into Germany. Participant observation techniques were also applied. When analyzing the experiences of immigrants from different generations, it is observed that over time, the increasing and diversifying opportunities offered by media technologies have enabled a more frequent and routine connection with Turkey. Along with these developments, a period in which cultural products and news can be followed more closely, and the frequency and duration of interpersonal communication have increased, can be witnessed. It can be said that online communication options, such as social media, are increasingly important, while television still holds the first place among traditional media tools. However, these increasing opportunities have different meanings for three immigrant typologies that emerged at the end of the study: those who turn towards Turkey, those who embrace multiple ethnic identities, and those who focus on the world. It is not possible to say that daily media practices influenced by various reasons such as political disinterest, disinterest in the country they do not live in, language proficiency, dislike of Turkish media content, and the Turkish image in German news play an effective role in the social integration of Turkish immigrants into Germany, according to the results of this research.