Güney Afrika'daki topluluklarda bir çatışma çözme mekanizması olarak Kabile Mahkemesi
Tribal Court's traditional methods of confilect resolution in South Africa
- Tez No: 336500
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ETÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Anthropology, Law, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde, Güney Afrika'daki yabanıl toplumlarda çatışma çözme mekanizmalarını ve özellikle geleneksel hukuk ve mahkemeleri araştırılmıştır. Ama bu mahkemelerin yapısı kabileye göre bazı farklılıklar gösteriyor, Güney Afrika devleti tarafından resmi olarak tanımlanlanan ve Güney Afrika'nın siyah yönetimi tarafından bu kabile mahkemeleri örf ve adet usuluna göre bir hiyerarşiye kavuşulurdu. Benzer yöntemlere Asya ve Avustralya'da şahit olabiliriz. Fakat Güney Afrika'da Batı'daki gibi çağdaş mahkemelerin gerekip gerekmediği bir tartışma konusuydu. Çünkü gayrı resmi olan ve daha az kişiyle toplanan ve kendi kabilelerinın şefleri tarafından yönetilen mahkemelerde insanların dertlerine daha uygun çözüm yolları bulunulacağına inanılıyordu. Bir şefliğın bölgesinde yaşayan herkese o şef hükmedebilir, ve yargılama sisteminde söz sahibidir; mahkumun suçlu olduğuna karar verdikden sonra öncelikle toprak ve mal varlığı elinden alınır ve işlediği suçun önemine bakarak hatta ölüm cezasına bile çarpılabilir. Ve son bölümde modern hukukta geleneksel hukukun hayatına devam etmesine şahit oluruz ve örnekler üzerinden bu konu ele alınmıştır. Giriş bölümünde çatışmanın anlamına vurgu yaparak ve yabanıl toplumlarda çatışma şekilerini göz ardı ediyorum, ikinci bölümde daha çok geleneksel hukukun ilkeleri ele alındı ve Batı hukukuyla karşılaştırmasına yapıldı. Üçüncü bölümde ise, yabanıl toplumlarda toplumsal kontrolü ele alarak örnekler üzerinden bu mekanizmayı anlatıyoruz ve dördüncü bölümde, çatışma nedenlerine Max Gluckman?nın yaptığı araştırmalar üzerinden o toplumlara ait hierarşik düzene uygun çözüm yöntemleri anlatılmaya çalışmıştır. Beşinci bölümde, yürürlükte olan modern hukukun duyduğu ihtiyaç üzerinden Namibya ve ABD de yaşayan kızıldereliler ve son olarak Güney Afrika Cumhuriyetinde kabilelerin düzenini sağlamak amacıyla geleneksel hukuk ilkeleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The nature of the mechanism for resolving conflicts in indigenous African societies such a crucial point of peculiarity anchored on African cultural heritage. Such a peculiarity was informed by the popularity of the custom and norms associated with conflict resolution. No member of the society was in doubt of the manner of adjudging truthful evidence and verdict as well as the dispatch with which the adjudicators handled the conflict issues. African traditional methods of conflict resolution provides us with the knowledge of the nature of conflict and its resolution in traditional African society. Thesis is aimed at equipping us with the understanding of the practice of conflict resolution which we can demonstrate toward restoring peace to African society. The thesis explain?s the dynamisms of conflict resolution towards development agenda, the anchors of peace and harmony and the desirability of hospitable norms and peace initiatives. In first chapter has demonstrated the importance of cultural processes, institutions, and values in conflict resolution and peacebuilding among the Ghana and the Botswana. In second chapter considered, these norms and rules aim at protecting individuals against institutional or other abuses. They offer wide and general principles of morality and public policy. In chapter 3 and 4 is about African customary law is basically unwritten. The African law focuses on compromise and settlement. Because of this stability, African law, like religious laws, tends to be conservative. Finaly through this thesis decipher the difference between traditional and western models of conflict resolution in African society.