Nakit akış tahmininin önemi ve kullanım alanları üzerine makaleler
Articles on the importance and usage areas of cash flow forecast
- Tez No: 642948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışması nakit akış tahmini üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Bu makaleler aracılığıyla nakit akışı tahmininin kullanım alanlarına ışık tutmak amaçlanmıştır. Birinci makalede, gelecek nakit akışlarını tahmin etmede nakit akışlarının mı yoksa kazançların mı daha güçlü olduğunu belirlemek amaçlanmaktadır. OLS regresyon yöntemiyle ampirik analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, tahakkuk bazlı kazançların gelecekteki nakit akışları daha iyi tahmin ettiğini göstermektedir. Ayrıca işletmelerin faaliyet döngü süresi arttıkça nakit akış tahmin kalitesinin düştüğü görülmüştür. İkinci makalede, finansal başarısızlık tahmininde nakit akış tablosu bilgilerini kullanarak Nakit Akış Bazlı İflas Tahmin Modeli oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu bölümde lojistik regresyon analizi ile ampirik çalışmalar yapılmıştır. Finansal başarısızlık tespiti için önerilen Nakit Akış Bazlı İflas Tahmin Modeli iflas etmiş işletmeleri 3 yıl önceden başarıyla tespit etmiştir. Ayrıca önerilen model Altman Z-Skor ve Ohlson O-Skor modelleri ile kıyaslanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Nakit Akış Bazlı İflas Tahmin Modeli'nin Ohlson O-Skor modeli ile benzer sonuçlara ulaştığı, Altman Z-Skor modelinden ise daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Üçüncü makalede ise, BIST XUTUM Endeksinde yatırımlar ile nakit akış volatilitesi arasındaki duyarlılığı analiz etmek amaçlanmaktadır. Bu yolla ülkemizde Minton ve Schrand'ın (1999) ampirik sonuçlarının geçerlilikleri test edilmiştir. Duyarlılık analizinin tespiti için panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırma döneminde ve evreninde yatırımlar ile nakit akış volatilitesi arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı ve negatiftir. Yapılan ek analizlerde işletmelerin nakit stoklarının yatırım nakit akış volatilitesi duyarlılığı üzerinde etkisi araştırılmıştır. Ek analiz sonuçlarına göre, nakit varlıkların yaşanan küresel ekonomik kriz sonrası dönemde bu ilişki düzeyini belirlemede etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of three articles on cash flow estimation. Through these articles, it is intended to shed light on the uses of the cash flow forecast. In the first article, it is aimed to determine whether cash flows or earnings are stronger in predicting future cash flows. Empirical analyzes were carried out with the OLS regression method. Findings show that accrual-based earnings predict future cash flows better. In addition, it seen that when as the operating cycle time of the firms increased, the quality of cash flow forecasting has been decreased. In the second article, it has been aimed to create a Cash Flow Based Bankruptcy Forecasting Model by using the cash flow table information in estimating financial failure. In this section, empirical studies have been carried out with logistic regression analysis. The Cash Flow Based Bankruptcy Forecasting Model proposed for financial failure have detected the bankrupt firms successfully 3 years ago. In addition, the proposed model has been compared with the Altman Z-Score and Ohlson O-Score models. According to the findings, it has been determined that the Cash Flow Based Bankruptcy Forecasting Model has reached similar results with the Ohlson O-Score model, while has given the better results from the Altman Z-Score model. The third article has been purposed to analyze the sensitivity between investments and cash flow volatility in businesses in the BIST XUTUM Index. In this way, It has been tested the validities of Minton and Schrand's (1999) ampirical results in our country. Panel data analysis method was used to detect sensitivity analysis. According to the findings, the relationship between investments and cash flow volatility in the research period and universe is statistically significant and negative. By the additional analysis, have been examined the impact of businesses' cash assets on investment cash flow volatility sentiment. According to the results of additional analysis, cash assets were found to be effective in determining this level of relationship in the post-global economic crisis period.