El-Mevâhibu'l-Ledunniyye isimli eseri ışığında Kastallânî'nin Peygamber tasavvuru
The book which is namely el-Mevâhibu'l-Ledunniyya is used for imagination of Qastallânî about Prophet Muhammad
- Tez No: 336518
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Kastallânî?nin ünlü eseri El-Mevâhibu?l-Ledunniyye?deki Peygamber tasavvuru tespit edilmeye çalışılmıştır. Onun eserine aldığı rivayetler belirli kriter çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Kastallânî?nin yaşadığı Memlükler devletinin kuruluşu, sosyal yapısı, idari, ilmi, kültürel durumu, Kastallânî?nin hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, El-Mevâhibu?l-Ledunniyye, onun siyer literatüründeki önemi, üzerinde yapılan çalışmalar ve özgünlüğü sorunu konuları incelenmiştir. İkinci bölümde Hz. Peygamber?in risalet öncesi ve risalet sonrası hayatındaki olaylarla ilgili çarpıcı rivayetleri, bununla beraber Hz. Peygamber?in gösterdiği olağanüstülükler ve beşeri özellikleri hakkında abartılmış rivayetler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is researched imagination of prophet Muhammed in Qastallâni?s famous book namely El-Mevâhibu?l-Ledunniyya. İn his book rivayat used by him in the frame of common criterias are achieved. Thesis has introduction section and two parts. İn the introduction section, because Qastallânî lived in Memluk government period, foundation of government of Memluk and its social, managerial, scientific, cultural conditions are explaned. Later some informations about Qastallâni?s life period, personality and his boks are given. In the first part of thesis, it is researched that El-Mevâhibu?l-Ledunniyya and its importance in siyer literature, its?s original are examined. İn the second part rivayats about Muhammad?s life before and after he accepted as prophet are examined. On the other hand some wrong rivayats about his social and personal abilities and his miracles.