Balkanizasyon sürecinde devletleşme
Nationalization process Balkanization
- Tez No: 336519
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küreselleşen dünyada devlet kavramının gitgide önemini yitirdiği düşünülse de, günümüzde dünya politikalarının ve insanoğlunun kaderinin ana belirleyicisi yine devletlerdir. Devletlerin etnik ve mezhepsel sebepler ile ayrışıp birer devletçiğe dönüşmesine siyaset biliminde Balkanizasyon denmektedir. Bu bakımdan çalışmamızın ana tartışmasını Balkanizasyon ve Ulus devlet ikilemi olarak nitelendirebiliriz. Balkanizasyon sürecinin günümüzdeki yansımasını daha iyi kavrayabilmemiz için tarihsel sürecini iyi bilmemiz gerekmektedir. Genel olarak değerlendirdiğimizde Balkanizasyonu dört ayrı döneme ayırabiliriz. Birinci kuşak Balkanizasyon süreci, Osmanlı İmparatorluğu?nun parçalanması olarak tarih sahnesinde boy göstermiştir. Birinci kuşak Balkanizasyon ile imparatorluklar çok milletli imparatorluklar çağı kapanmış; ulus devletler süreci başlamıştır. İkinci kuşak Balkanizasyon süreci ise doksanlı yıllarda tüm dünya kamuoyunun gözü önünde yaşanan ve Tito Yugoslavyasının parçalanmasına neden olan kanlı yılların adı olarak siyaset tarihinde yerini almıştır. Üçüncü Balkanizasyon süreci ise Doğu Avrupa?da doksanlı yıllarda yaşanan savaşın ardından imzalanan barış antlaşmalarının kalıcı çözümü yaratamamasından ve bölgede oluşan otorite boşluğundan meydana gelmiştir ve halen de siyasi çözümsüzlükler, aşırı milliyetçi duyguları besleyerek yeni etnik parçalanmalara uygun ortam sağlamaktadır. 21. yüzyılda ise Balkanizasyon kavramı bölgesel bir kavram olmaktan çıkmış ve dünya genelinde yaşanan etnik ve mezhepsel çatışmaların ana kaynağı olarak görülmektedir. Bu bakımdan Balkanizasyon dördüncü evresinde karşımıza küresel Balkanizasyon olarak çıkmaktadır. Balkanizasyonun küresel boyut kazanması, yeni dünya düzeninde devlet tiplerini, anayasal süreçleri ve sosyal-ekonomik yapıları derinden etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Even though the world is leading towards globalization, world?s politics and mankind?s destiny is stil predicted by states. When states are divided into small entities, this process becomes Balkanization. In this regard, our main disgussion focuses on the dilemma of the Balkanization and nation state. In order to understand the reflection of the Balkanization process we have to be aware of the historical background. In general, Balkanization can be divided into 4 stages. The first stage is represented by disintegration of the Otoman Empire. Together with the first stage of Balkanization multi-nation empires transform into small individiual national states. The second stage of Balkanization took place in the 90?s in front of the world?s view. The disintegration of the Tito?s Yugoslavia has taken place through bloody political maneuvers. The third stage of Balkanization occured due to the peace treaties signed after the war which didn?t bring a permanent solution. Never the less, the lack of regional authority and unresolved political issues led towards extreme nationalistic feelings. All these reasons create new ethnical divisions. In the 21.st century in the Balkanization process becomes global rather than regional. In conclusion, Balkanization takes a global dimenssion cretaes a new world order, constitutional process and social-economical structures are deeply affected.