Eğik eğilme ve eksenel kuvvet etkisindeki simetrik donatlı dikdörtgen kesitli betonarme kolonların taşıma gücüne göre hesabı
Ultimate strength analysis of symmetrically reinforced concrete rectangular section columns subjected to axial force and biaxial bending
- Tez No: 33652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZORBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
E?İK E?İLME VE EKSENEL KUVVET ETKİSİNDEKİ SİMETRİK DONATILI DİKDÖRTGEN KESİTLİ BETONARME KOLONLARIN TAŞIMA GÜCÜNE GÖRE HESABI ÖZET Bu çalışmada, Eksenel Kuvvet ve Eğik Eğilme etkisindeki, simetrik donatılı dikdörtgen kesitli betonarme kolonların, Taşıma Gücü İlkesi' ne göre donatı miktarının tayini için geliştirilen ve kolayca programlanabilen bir ardışık yaklaşım yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem Genelleştirilmiş Newton-Raphson Yöntemi 'nin bir uyarlaması olup iterasyonun her adımında iki bilinmeyenli, lineer olmayan bir denklem takımının çözülmesini gerektirmektedir. Beton için parabol-dikdörtgen gerilme-birim deformasyon modeli kabul edilmiştir ayrıca tarafsız eksenin en dış basınç lif indeki maksimum basınç deformasyonu( £.cu) 0.003 olarak alınmıştır. Bu kabullerin ışığında, taraf sız eksenin}oluşması muhtemel birçok durumları için denge denklemleri çıkartılmış »buradan hareketle bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Programın giriş bilgileri ; malzeme özellikleri, kesit zorları, kesit boyutları, donatı konfigürasyonu; çıkış bilgileri ise toplam donatı miktarı ve tarafsız eksenin yeridir. Bölüm 4.5 içer is inde, elde edilen sonuç değerler, referanslar arasında yer alan bir yöntem ile karşılaş t irilmiş tır.
Özet (Çeviri)
II ULTIMATE STRENGTH ANALYSIS OF SYMMETRICALLY REINFORCED CONCRETE RECTANGULAR SECTION COLUMNS SUBJECTED TO AXIAL FORCE AND BIAXIAL BENDING SUMMARY In the present work, an iterative method has been developed for ultimate strength design of symmetrically reinforced concrete rectangular section columns subjected to axial force and biaxial bending. The method is essentially adaptation of the Generalized Newton-Raphson Method whereby a set of nonlinear equations with two unknowns is solved at each step. The parabola-rectangular stress strain model has been assumed for concrete; the maximum compression strain at the extreme fiber( £ou)of 0.003 has been considered. Under above assumptions, equilibrium equations are set for every possible position of the neutral axis which is given so many cases to be taken into consideration that is obviously required computer analysis. While the characteristics of material, section forces, dimensions of the cross section, and the pratically possible configurations of reinforcing bars are the inputs of the problem, the required reinforcement section and the current position of the neutral axis under considered configuration of the bars are outputs. The provided reinforcement sections have been compared with the method results (Part 4.5) existing in the literature.