Beton yapıların yangına karşı tasarımıyla ilgili bir yaklaşım
  1. Tez No: 33653
  2. Yazar: OKAY ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Beton yapıların yangına karşı tasarımıyla ilgili yayınlanmış Türkçe kaynak ve bu konuda yeterli bir Türk standardı bulunmamaktadır. Bu çalışmada sunulan tasarım yöntemleri ve deneysel çalışmaların sonuçlarının analiziyle bu eksiklik giderilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın genel bir tanıtımı yapılmaktadır. İkinci bölümde yapısal yangın tasarımının ilkeleri yeralmaktadır. Üçüncü bölümde bu çalışmanın amaç edindiği yangına karşı tasarımın temeli olan üç değerlendirme yöntemi verilmektedir. Dördüncü bölüm uygulama için temel bilgiler ve gerekli tabloları içermektedir. Beşinci bölümde beton yapıların yangına karşı tasannu için sunulan biri, deneysel çalışmaların tablolaştırılmış veriler yardımıyla ve diğeri ise doğrudan çözümsel yolla sonuca giden iki tasarım yolu sunulmaktadır. Son bölüm, bu çalışmadan çıkarılan sonuçlan ve önerileri içermektedir ve bu son bölümü çalışmanın yararlandığı kaynaklar ve ek bölüm izlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are no Turkish sources published in relation to fire design of concrete structures nor there does exist a sufficient Turkish standard on this subject. With the design methods and analysis of results of experimental studies presented in this work, this incompleteness was attemped to be remedied. In the first chapter, a general introduction of the work is given. In the second chapter principles of structural fire design is covered the third chapter, three evaluation methods which are the basis of fire design which is the purpose of this study is presented. The fourth chapter deals with fundamental information and necessary tables for application. In the fifth chapter, two design methods presented for fire design of concrete structures are presented: one arriving at the result with the help of structural detailing by tabulated data and the other arriving at the result by means of direct analytical determination. The last chapter covers conclusions and propositions inferred from this work and this chapter is followed by the sources utilised in this study and annex.