Deleuze'ün sinema felsefesinde zaman imgesi
The time-image in Deleuze's philosophy of cinema
- Tez No: 336538
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Fransız filozof Gilles Deleuze?ün sinema felsefesi ele alınmıştır. Bunun için öncelikle Deleuze?ün sunduğu yeni kavramlar ve sinematografik imgeler aracılığıyla, düşünce ve duyum arasında nasıl bir ilişki kurduğu ortaya konmuştur. Daha sonra sinema felsefesinde bir imge olarak karşımıza çıkan zaman kavramını daha iyi anlayabilmek için felsefe tarihinde zaman kavramının gelişim süreçleri incelenmiştir. Deleuze zaman-imgenin sinema tarihinde daha çok modern sinemada görüldüğüne dikkat çekmiştir. Modern dünyada iletişimin enformasyon yönü seyirciyi, bir fikri zorla kabul etmeye zorlar. Bu sebepten sinema olmadan düşünce daima eksik kalacaktır. Ancak sinema sayesinde, sinemanın bize sunduğu hareket-imge ve zaman-imge aracılığıyla, insanın düşünceyle dolaysız olarak karşı karşıya geleceğini söyler. Ayrıca bu çalışmada sinema tarihinden seçilen Fransız yönetmen Alain Resnais?nin Hiroşima Sevgilim filmi çözümlenmiştir. Zaman-imgenin bu filmde nasıl somutlaştığı gösterilerek, Deleuze?ün sinema felsefesine daha yakından bakılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, French philosopher Gilles Deleuze?s cinema philosopy is discussed. For this, previously relationship between thought and sensation revealed is established via new concepts and cinematographic images offered by Deleuze. Later, development process of time concept in history of philosopy is examined to understand better the time concept encountered the philosophy of cinema as an image. Deleuze noticed that the time-image occurs mostly in modern cinema in history of cinema. The aspects of the information in communication in modern world forced the audience to accept the idea by force. For this reason, the idea will always be thought of missing without movies. Moreover, thanks to movies, it tells come up against people with idea without any due via the movement-image and the time-image provided by cinema. Moreover, a movie by French film director Alain Resnais?, Hiroshima Mon Amour is choosen and analyzed in this work. Showing how this film embodying the time-image, looking more closely to Deleuze?s cinema is targeted.