Afrika Birliği Örgütü'nden Afrika Birliği'ne: Afrika'da bütünleşme çabaları
From the Organization of African Unity to the African Union: Integration efforts in Africa
- Tez No: 336539
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, Afrika'da 1960'lardan günümüze dek süren bütünleşme çabalarını, uluslararası bütünleşme teorileri ve modelleri bağlamında ele almaktadır. Bu bağlamda bütünleşme teorileri, doğrudan ve aşamalı olarak iki grup, Afrika'da bütünleşme ise üç dönem olarak ele alınmıştır. Her üç dönemde bütünleşmenin işlevsel işbirliği düşüncesi üzerine tesis edilmiş olduğu tezin temel tespitidir. Tezin amacı, Afrika'daki bütünleşmenin analiz edilmesi yoluyla uluslararası bütünleşme teori ve modellerinin eksikliklerini tespit etmektir. Birinci bölümde, bütünleşmenin tanımı ve mahiyeti tespit edilmeye çalışılmış, Afrika'da bütünleşme çabalarının inceleneceği teorik çerçeveyi teşkil eden uluslararası bütünleşme teorileri ve modelleri sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Afrika?da bütünleşme düşüncesinin temelini teşkil eden Pan-Afrikanizm düşüncesi değerlendirilmiş ve hem bağımsızlık hareketlerine hem de Afrika Birliği Örgütü'nün kuruluşuna nasıl kaynaklık ettiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna göre bütünleşme düşüncesine farklı yaklaşımlar, uluslararası bütünleşme teorileri bağlamında sınıflandırılmıştır. Bu bölümün temel hedefi, Afrika Birliği Örgütü örneğinde foksiyonalizmin temel varsayımlarını test etmektir. Üçüncü ve son bölümde ise, Afrika Birliği Örgütü'nün kendi kimliğini oluşturma sürecindeki faaliyetleri ve örgütü Afrika Birliği'ne dönüştürerek bütünleştirmeyi derinleştirme çabalarının nedenleri ele alınmıştır. Ardından ise bütünleşmeyi tam siyasal bütünleşme ile tamamlama çabaları değerlendirilmiş ve benzer şekilde farklı konuya ilişkin farklı yaklaşımlar uluslararası bütünleşme teorileri ve modelleri bağlamında sınıflandırılmıştır. Bölümün temel amacı, neofonksiyonalizmin temel varsayımlarını Afrika bağlamında test etmektir. Bölümün geri kalanında ise, Afrika'da bütünleşmenin son durumu değerlendirilmiş ve bütünleşmenin geleceği hakkında bir tartışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the integration efforts in Africa since 1960s in the context of international integration theories and models. In this respect, integration theories are considered in two distinct groups as direct ones and gradual ones, and integration in Africa is taken with three historical phases. The main finding of the thesis is that the integration has founded on the idea of functional cooperation in all three phases. The main purpose of the thesis is to identify the shortcomings of international integration theories and models by analysing the integration in Africa. In the first chapter, it is aimed to identify the definition and nature of integration, and international integration theories and models, which constitute the theoretical framework for examinig the integration efforts in Africa, are interpreted and classified. In the second chapter, Pan-Africanism that is the basis of idea of integration in Africa is elaborated, and it is tried to be understood how it has become a source for both independence movements and for the emergence of the Organization of African Unity. Accordingly, different perspectives on the idea of integration are classified in the context of integration theories. The main aim of this chapter is to test the foundational assumptions of functionalism in example of Organization African Unity. In the third and the last chapter, activities of the Organization of African Unity during the process of formation of its identity, and the reasons behind the efforts for transforming the Organization into the African Union are elaborated. Then, efforts for combining integration with full political integration are discussed, and in a similiar way different perspectives in this regard are classified in the context of international integration theories and models. The main goal of this chapter is to test the fundamental assumptions of the neo-functionalism in the African context. In the remainder of the chapter, current state of the African integration is discussed and a discussion on the future of the integration is made.