Kadına yönelik şiddet ve din ilişkisine sosyolojik bir yaklaşım: Ankara'daki kadın sığınmaevleri örneği
A sosciological approach to the relationship between domestic violence against women and religion: The case of women guesthouses -shelter- in Ankara
- Tez No: 336537
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kadınların aile içi ?iddete maruz kalmasında ?iddet gören kadının bakı? açısından, ?iddet uygulayıcının ?iddetinde din anlayı?ının etkisinin sorgulandığı bu çalı?ma, Ankara ili sınırları içindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kadın sığınmaevlerinde kalan ve göru??meyi kabul eden 13 kadınla gerçekle?tirilmi?tir. Çalı?mada yarı yapılandırılmı? göru??me tekniği kullanılmı?tır. Çalı?manın giri? ve birinci bölu?mu?, ara?tırmanın metodolojisini olu?turan kavramsal çerçeve ve kuramsal tartı?madan olu?turulmu?tur. Böylelikle ?iddet ve aile içi ?iddet kavramsal ve kuramsal bazda tanımlanmı? ve tartı?ılmı?tır. Bu çerçevede ?iddet tanımları, ?iddet kuramları, aile içi ?iddet tanımları ve kuramları, kadın sığınmaevleri tarihçesi, i?levleri ve ilkeleri, kadın ve din ili?kisi ifade edilmi?tir. ?kinci bölu?mde ise bulguların değerlendirilmesine yer verilmi?tir. Elde edilen bulgular, ?iddet sebepleri, ?iddet tu?rleri ve amaç doğrultusunda kadına yönelik aile içi ?iddet ve din ili?kisi çerçevesinde yorumlanmı?tır. Böylelikle aile içi ?iddette ?iddet uygulayıcının ve ?iddet mağduru kadının din anlayı?ının tesiri ortaya konmaya çalı?ılmı?tır. Sonuç bölu?mu?nde analiz edilen bulgular ile teorik yapı ili?kisi kurularak genel bir değerlendirme yapılmı?tır. Din-?iddet ili?kisi bağlamında kar?ılıklı ili?kiler ortaya konulmu?tur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of religion on domestic violence against women from the point of the view of victims based on semi-structured interviews with 13 women who live in Women?s Guesthouses in Ankara, which has been operated by the Ministry of Family and Social Policies. In the introduction, which is the first part, I define domestic violence against women and examine the theoretical and conceptual framework as part of the methodological approach of this study. In particular, the definition of violence, theoretical approaches to violence, domestic violence and theoretical approaches to domestic violence, women guesthouses and their history, functions, and regulations, and the relationship between women and religion has been examined. In the second part, I analyze reasons for violence, the types of violence, and the relationship between religion and domestic violence in order to show the impact of religious understanding of both offenders and victims on domestic violence. In the conclusion, I provide a general framework of this study depending on theoretical approaches and findings of this study in order to show the dialectical relationship between religion and domestic violence.