Fibromiyalji sendromu (FMS) olan hastalarda 24 saatlik idrar kortizol düzeyi sonuçlarının kontrol grubu hastalar ile karşılaştırılması
Comparison of 24-hour urine hydrocortisole level in fibromiyalgia syndrome (FMS) and control patients
- Tez No: 336561
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AKARIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na yaygın vücut ağrı yakınmasıyla başvuran, American College of Rheumatology (ACR-1990) kriterlerine göre FMS tanısı alan, 25- 65 yaş arasındaki 50 kadın hasta ve 50 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi.Hastalara ayrıntılı anamnez, genel fizik muayene, lokomotor sistem muayenesi, nörolojik muayene, tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-Reaktif protein (CRP), T3, T4, TSH, RF, PTH, 25 OH D vitaminini içeren kan tetkikleri bakıldı.FMS tanısı koyup çalışmaya dahil ettiğimiz hastalardan 24 saatlik idrarda kortizol düzeyi bakılması planlandı. Çalışmaya alınacak hastaların ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Sıklıkla FMS'ye depresyon eşlik ettiği için Beck Depresyon Skalası hastalara uygulanacaktır. FMS hastalarının hastalıklarının, aktivitelerini ne ölçüde etkilediği Fibromyalji Etki Anketi (FIQ) ile değerlendirildi.Çalışmaya katılan iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmadı. VAS değerleri, kontrol grubunda ortalama 6.84±1.754, FMS grubunda 7.37±2.196 olarak bulundu ve değerler arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve a more objective diagnostic method with a biochemical test in the diagnosis of fibromyalgia syndrome.All the patients were evaluated by clinical examination and laboratory analysis and we ruled out other diseases that can cause generalized pain. The 24 hour urine cortisol levels were investigated and Beck Depression Inventory, as well as Fibromyalgia Impact Questionnaire were assessed.There was no statistically significant difference between the two groups regarding age and gender. Mean VAS value was 6.84±1.754 in the control group, and 7.37±2.196 in FMS group; there was no significant difference between the two groups.