Fibromiyalji sendromlu hastalarda diyet antioksidan kapasitenin, kronotipin, uyku bozukluğunun ve oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dietary antioxidant capacity, chronotype, sleep disorders, and oxidative stress parameters in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 913187
  2. Yazar: ZEHRA NUR BEŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma fibromiyalji sendromu (FMS) olan ve olmayan bireylerin diyet antioksidan kapasitesi, kronotip, uyku bozukluğu ve oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. FMS tanısı almış (FMS grubu) 39 birey ile FMS tanısı almamış (kontrol grubu) 39 sağlıklı birey olmak üzere toplam 78 gönüllü birey ile çalışma yürütülmüştür. Araştırma verileri anket yöntemi ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Bireylerin günlük diyet enerji ve besin ögesi alımları 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıt yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Bireylerin diyet antioksidan kapasiteleri (DTAS) antioksidan besin tüketim sıklığı verilerinden elde edilmiştir. Bireylerin rutin biyokimyasal bulguları ve serum antioksidan/oksidan durumlarının değerlendirilmesi için toplam antioksidan kapasitesi (TAS), toplam oksidan kapasitesi (TOS), dinamik tiyol disülfit dengesi (nativ tiyol, toplam tiyol, nativ/toplam tiyol, disülfit, disülfit/nativ tiyol ve disülfit/toplam tiyol) ile iskemi modifiye albümin (İMA) parametreleri analiz edilmiştir. Uyku kalitelerinin belirlenmesi için bireylere Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), kronotiplerinin belirlenebilmesi için Sabahçıl Akşamcıl Ölçeği (MEQ), depresyon durumlarının belirlenebilmesi için Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılmıştır. FMS grubunun hastalık durumlarının değerlendirilmesi için Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ) ve Görsel Analog Skalası (VAS) hesaplanmıştır. FMS grubundaki kadın bireylerin günlük diyetle çözünmez posa, E vitamini, K vitamini ve folat alımları (sırasıyla 11.7±4.56 g, 18.2±9.12 mg, 109.5±119.31 mcg, 290.8±100.33) kontrol grubundaki kadınların ortalamalarından (sırasıyla 9.5±3.71 g, 12.7±6.10 mg, 80.8±80.43 mcg, 250.6±132.05 mcg) anlamlı olarak daha yüksek bulunurken A vitamini daha düşük (sırasıyla 1015.7±558.53 mcg, 1218.1±100.33 mcg) bulunmuştur (p0.05). FMS grubundaki kadınların kontrol grubundaki kadınlara göre PUKİ ve BDE genel puanı ortalaması anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır (sırasıyla 4.8±3.45 ve 13.2±8.29; 2.6±3.39 ve 6.5±6.96, p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate dietary antioxidant capacity, chronotype, sleep disturbances, and oxidative stress parameters in individuals with and without fibromyalgia syndrome (FMS). The study included a total of 78 volunteers, comprising 39 individuals diagnosed with FMS (FMS group) and 39 healthy individuals without an FMS diagnosis (control group). Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire. The participants' daily dietary energy and nutrient intakes were assessed using the 24-hour retrospective food consumption recording method. Anthropometric measurements were conducted by the researcher. Dietary antioxidant capacity (DTAC) was calculated based on antioxidant food consumption frequency data. Routine biochemical findings and serum antioxidant/oxidant status were evaluated using total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), dynamic thiol-disulfide balance (native thiol, total thiol, native/total thiol, disulfide, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol), and ischemia-modified albumin (IMA) parameters. Sleep quality was assessed using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), chronotypes were determined using the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), and depression levels were evaluated using the Beck Depression Inventory (BDI). The Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and Visual Analog Scale (VAS) were used to assess the disease status of the FMS group. Daily dietary intakes of insoluble fiber, vitamin E, vitamin K, and folate were significantly higher in women from the FMS group (11.7±4.56 g, 18.2±9.12 mg, 109.5±119.31 mcg, and 290.8±100.33 mcg, respectively) compared to the control group (9.5±3.71 g, 12.7±6.10 mg, 80.8±80.43 mcg, and 250.6±132.05 mcg, respectively), while vitamin A intake was significantly lower (1015.7±558.53 mcg vs. 1218.1±100.33 mcg, p0.05). Women in the FMS group had significantly higher PSQI and BDI scores compared to the control group (4.8±3.45 and 13.2±8.29 vs. 2.6±3.39 and 6.5±6.96, respectively, p0.05).