Damar cerrahisi hastalarında peroperatif esmolol kullanımının proBNP değerleri üzerine etkisi
The effect of perioperative esmolol infusion on proBNP values at vascular surgery patients
- Tez No: 336570
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA EROLÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmamızda damar cerrahisi hastalarında perop çok kısa etkili kardiyoselektif beta bloker olan esmolol infüzyonunun NT proBNP değerleri seyrine etkisini araştırdık.Prospektif olarak yapılan çalışmamızda 46-77 yaş aralığında ASA II-III damar cerrahisi uygulanan hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Esmolol grubuna anestezi indüksiyonu öncesinde 1 mg. kg -1 esmolol bolus dozu yapıldı ve ardından 100 µg.kg-1.dk-1 sabit dozdan infüzyona başlandı. Kontrol grubuna aynı dozlardan serum fizyolojik verildi. Her iki gruba da genel anestezi uygulandı. Hastaların OAB ve KAH değerleri temel alınarak %20 artış ve azalış sayıları ameliyat boyunca kaydedildi. Ameliyat sonrasında ağrı tedavisi iv hasta konrollü morfin analjezisi ile sağlandı.Hastalardan preop 24 saat içinde, postop ekstübasyon sonrası, postop 1. gün ve postop 2. gün alınan kan örneklerinde NT proBNP ve troponin I ölçümleri yapıldı. Eş zamanlı EKG çekildi ve iskemik değişiklikler açısından değerlendirildi.Esmolol uygulanan grupta KAH artış oranı kontrol grubuna göre belirgin olarak düşük, KAH azalış oranı ise yüksek bulundu. Buna rağmen gruplar arasında atropin uygulaması açısından anlamlı fark saptanmadı. OAB değerleri karşılaştırılığında da gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı.Preop NT proBNP değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Her iki grupta da postop ekstübasyon sonrası değerler preop değerlere göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. Postop 1. gün ölçülen NT proBNP değerleri esmolol grubunda kontrol grubuna göre düşük bulundu. Troponin I değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Her iki grupta da miyokard iskemisi saptanmadı. Perop dönemde ve hastaları izlediğimiz postop 2 gün boyunca hastalarda kardiyak olay ya da ölümle karşılaşılmadı.Sonuç olarak klinik gözlemlerimiz ve istatistik sonuçları göz önüne alındığında damar cerrahisi hastalarında perop esmolol infüzyonu ile hemodinamik stabilite sağlandığı fakat postop erken dönemde NT proBNP değerlerinde anlamlı bir değişiklik gerçekleşmediği kanısındayız. Çalışmamızın daha büyük hasta gruplarında daha anlamlı sonuçlar ortaya koyabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of peroperative an ultra short-acting cardioselective beta-blocker esmolol infusion on NT proBNP values at vascular surgery patients.In this prospective study, 46-77 years old, ASA II-III vascular surgery patients were randomly allocated one of two groups. For esmolol group, before anesthesia induction 1 mg.kg-1 esmolol bolus is administered and than 100 µg.kg-1.dk-1 fixed dose infusion was started. For the control group, same dose isotonic was administered. For both groups general anesthesia was administered. As a referance of mean arterial pressure and heart rate values of the patients, 20 percent of variance values was recorded during operation. Postoperative pain management was achieved with patient controlled iv morphine analgesia.NT proBNP and troponin I values was measured on blood samples taken at preoperative with in 24 hours, postoperative after extubation, postoperative 1. day and 2. day. Simultaneously ECG was recorded and ischemic changes were evaluated.For the esmolol administered group, heart rate increasing ratio was distinctly lower than the control group, heart rate decreasing ratio was higher. Whereas there was no significant difference on atropin application between groups. There was also no significant difference on mean arterial pressure values between groups.There was no significant differences on preop NT proBNP values between groups. Postoperative extubation values are significantly higher than preoperation values for both groups. NT proBNP values measured on postoperative 1. day and esmolol group values are lower than the control group. There was no significant difference on troponin I values for the groups. Myocardial ischemia was not determined for both groups. There was no cardiac event or death at peroperative period and postoperative following 2 days.In conclusion, considering clinical observations and statistic results, we think that hemodynamics stability can be achieved with peroperative esmolol infusion but there are no significant changes on NT proBNP values postoperative early stage. We think that our study can reach more accurate results with larger patient groups.