Betonarme kazıklı temellerin hesabı
  1. Tez No: 33658
  2. Yazar: İLHAN YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Son yıllarda büyük mühendislik yapılarının yapılma gerekliliği temel problemlerinin de kazıklı temellerle çözülmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Yüksek katlı binalarda, barajlarda, son yıllarda otoyolların ülkemizde önem kazanması sonucu viyadük, üstgeçit, istinad duvarlarında ve liman inşaatlarında kazıklı temeller büyük ölçüde kullanım alanı bulmuştur. Kazıklı temellerin hesabında statik ve mukavemet bilgisi yanında yeterli miktarda zemin mekaniği bilgisi de gereklidir, Bu çalışmada kazıklı temeller hakkında genel bilgi verildikten sonra, betonarme kazıklı temellerin zemindeki davranışı, şartname kriterleri, kazıklı temellerin taşıma gücünü etkileyen faktörler açıklanmıştır. Daha sonra üst yapı dan etkiyen yüklerin kazıklı temeller tarafından taşınma hesapları değişik metodlarla açıklanmıştır. Hesap metodlarındaki kabuller ve sonuçlar mukayese edi lerek bazı öneriler sunulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In last years necessary of built that the greate enginee ring structures appears that the base problems must be solved with pile foundation. Pile foundation have been used at the dams, because of importance of the highway an our country at viaduct, over- bridge, retaining wall, skyscraper and construction of port. it's still use. Soil mechanics information required besides of the static and strength information where in the count of the pile found ation. At first it's gives general information about pile found ation then soil attitude of the concrete pile foundation, spec ify tion criteries and carrying strength affects of the pile foundation, explained at this work. Later, carrying cound from pile foundation which is loading affect from superstruc tures explained with different methods. Accepted and results in the count methods have been compared and offered some proposals. V