Kazık temellerin pratik yöntemler ile yatay ve düşey yük tesiri altında tasarımı üzerine bilgisayar yazılımı geliştirilmesi
Development of a software with practical methods of group piles under vertical and lateral lands
- Tez No: 134091
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
KAZIK TEMELLERİN PRATİK YÖNTEMLER İLE YATAY VE DÜŞEY YÜK TESİRİ ALTINDA TASARIMI ÜZERİNE BİLGİSAYAR YAZILIMI GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) AliALTINKAYNAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 2003 ÖZET Bu tez kapsamında yapılan yazılımda, grup kazıklatın düşey ve yatay taşıma kapasiteleri tek kazık taşıma gücü değerlerinden gidilerek hesaplanmıştır. Hesaplanan tek kazık taşıma gücü değerlerinden, grup etkileşim faktörleri ve blok göçme analizleri kullanılarak grup taşıma gücü değerlerine ulaşılır. Grup kazık tasman değerleri, tek kazık tasman değerlerini içerisine dahil eden amprik ifadelerle elde edilir. Tek kazık taşıma gücü için, arazi ve laboratuvar deney verileri ile taşıma gücü hesaplayan yöntemler kullanılmıştır. Tek kazıkların düşey yükler altında sürtünme kapasite hesaplamalarında, Meyerhof(1976) kritik derinlik yöntemi ve Tomlinson(1977) a yöntemi ile SPT, CPT, PMT verileri ile taşıma gücü hesaplayan Meyerhof(1976) ve Baguelin (1978) yöntemleri kullanılmıştır. Tek kazıkların uç kapasite hesaplamalarında ise, Hansen(1970) taşıma gücü yöntemi kullanılmıştır. Tek kazıkların yatay yükler altında taşıma kapasitesi hesabında, Broms(1964), Matlock-Reese(1970) yöntemlerinin yanında, nümerik çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Tasman hesaplarında; Vesic(1977) metodu ve konsolidasyon teorisi kullanılmıştır. Ayrıca yazılım, kazık ve kazık başlığının yapısal dizaynım, rijit kazık başlığı kabulü ve betonarme taşıma gücü ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Bu yazılım sayesinde, tasarımı yapılan tüm sistemin metraj ve maliyet hesaplamaları da yapılarak sunulabilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6240100 Kazık, tasarım, bilgisayar yazdıran 252 Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A SOFTWARE WITH PRACTICAL METHODS OF GROUP PILES UNDER VERTICAL AND LATERAL LOADS (M. Sc. Thesis) Ali ALTINKAYNAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT In the development of software for this thesis, the lateral and vertical capacities of group piles are calculated with reference to the load carrying capacity values of single piles. From the calculated load carrying capacities of single piles, by using group interaction factors and block failure analysis, the group load carrying capacities are obtained. The settlement of group piles are calculated by including empirical relations to single pile settlement values. Both in-situ and laboratory experimental data, are used to obtain the single pile load carrying capacity. For the friction capacity calculation of single piles, Meyerhof (1976) Critical Depth Method and Tomlinson a Method are used. In addition, Meyerhof (1976) and Baguelin (1978) methods based on SPT, CPT and PMT are utilized. On the other hand, for the calculation of end-bearing capacity of single pile, Hansen (1970) load carrying capacity method is preferred. For the calculation of single pile lateral load capacity, in addition to Broms's (1964) and Matlock-Reese's (1970) methods, numerical methods are used. Regarding settlement calculation of piles, Vesic's (1977) method and consolidation theory are used. Moreover, the software realizes the design of pile and pile cap according to rigid pile cap assumption and the principles of reinforced concrete design. Finally, by means of this software, it is possible to figure out the measurement of material and cost of the system accurately. Science code Key words Page Number Adviser 6240100 Pile, design, computer software 252 Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTO?LU