Gebe kadınlarda trimesterlere göre serum anjiogenik ve antianjiyogenik faktör düzeyleri
In pregnant women, according to trimester, the factor of sera angiogenic and anti-angiogenic levels
  1. Tez No: 336582
  2. Yazar: ARZUHAN ÇETİNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı gebelerde anjiyojenik (vaskülerendotelyal büyüme faktörü, VEGF), anti-anjiyojenik (endostatin, solubleVEGFR-1, sVEGFR-1) faktörlerin serum seviyelerini trimesterlerine göre karşılaştırarak gebelik sürecinde nasıl etkilendiği araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 30 sağlıklı gebe (çalışma grubu) ile gebe olmayan 30 kadın (kontrol) dahil edildi. Çalışma gruplarındaki (1. trimester, 2. trimester ve 3. trimester grubu) her bir gebeden her trimester için önceden belirlenen gebelik haftalarında bir defa olmak üzere 3 ml venöz kan örnekleri alındı.VEGF, endostatin, sVEGFR düzeylerine serumda bakıldı. VEGF değerlerinin 1. trimester ve 2.
Özet (Çeviri)
In this research, we aimed to search how to be influenced the serum degrees of the angiogenic (vascularendotelialgrowthfactor, VEGF), and anti-angiogenic ( endostatin, solubleVEGFR-1, sVEGFR-1) factors in the healthy pregnants by comparing to their trimesters in the pregnancy period. Thirty healthy pregnants (workgroup), and thirty women who are not pregnant (control), are in corparated to the search. 3 ml venous blood samples are taken from each of the pregnants in the work groups for every trimester in the determined-pregnancy weeks for one time. The levels of VGEF, endostatin, and sVEGFR are obvserved in serum.