Prefrontal subgenual subrostral bölge anatomisi ve ilaca dirençli major depresyon tedavisindeki önemi
Anatomy of prefrontal subgenual subrostral area and importance of drug-resistant major depression treatment
  1. Tez No: 336591
  2. Yazar: Ş. SERHAT BAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, UZMAN BÜLENT T. DEMİRGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ-AMAÇDepresyon tüm dünyada iş gücü kaybına neden olan ve ülke ekonomilerine ciddi yük getiren en önemli hastalıklardan biridir. Bu hastalarda yapılan fonksiyonel MRG ve PET tetkiklerinde subgenual bölgede aktivite artışı gözlenmiştir. Tedaviye yanıt alan hastalarda ise aynı bölgede aktivite azalması izlenmiştir. Bu nedenle ilgi subgenual bölgede toplanmıştır. Çalışmamızın temel amacı, ilaca dirençli major depresyon tanısı almış hastaların tedavisinde subgenual bölge anatomisini belirgin biçimde ortaya koyarak, optimal sonucun alabilmesi için DBS stimülatörünün yönlendirilmesi gereken hedef noktasının belirlenmesidir.MATERYAL-METODYüzeyel anatomi ve varyasyonel değişikliklerin belirlenmesi ve gruplama için 32 adet, derin beyin yapıları ve birbirleri ile olan ilişkilerinin incelenmesi için 10 adet postmortem insan beyin hemisferi kullanıldı. Diseksiyonlar cerrahi mikroskop altında yapıldı. -15°C'de dondurulan hemisferler Kligler metodu kullanılarak lif diseksiyonu yapıldı ve derin beyin yapıları arasındaki ilişkiler ortaya kondu.BULGULARÇalışmamızda anterior subkallozal sulkus, posterior subkallozal sulkus, anterior kommisur, korpus kallosum, subkallosal singulat sulkus, subkallosal singulat girus, anterior singulat girus, paraterminal girus, subgenual girus ve supraorbital sulkus ortaya kondu ve birbirlerine olan mesafeler ölçüldü. Çalışmamızda Spasojevic tarafından gruplandırılan anterior subkallozal sulkus sınıflandırılmasını basitleştirip 3 ana grupta topladık. Ayrıca lif diseksiyonu yapılan hemisferlerde derin beyin yapıları ve birbirleri ile olan anatomik ilişkiler ortaya çıkarıldı. Klinik öneme haiz olan nukleus kaudatus baş kısmının en ön noktası ile anterior kommisur arası mesafe ortalama 20mm olduğu saptanmıştır.SONUÇBu anatomik çalışmamız sonucunda subgenual korteksle, nukleus kaudatus başı ve dolayısıyla nukleus akumbens arasında bağlantı yolları ortaya çıkarıldı. Nukleus kaudatus başı en ön noktası ile anterior kommisure arası tespit edilen 20mm'lik değerin ilaca dirençli major depresyon tedavisinde kullanılan DBS elektrodunun yönlendirilmesi gereken en ideal hedef olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIMDepression is caused by the loss of labor and economies all over the world a serious burden is one of the most important diseases. Functional MRI and PET examinations in these patients showed increased activity in subgenual area. Decrease in activity was observed in patients with response to treatment in the same region. For this reason, the subgenual region of interest were collected. The main purpose of this study, the treatment of patients with diagnosis of drug-resistant major depression clearly revealing the anatomy of the subgenual region, in order to obtain the optimal outcome should be directed to the DBS stimulator is to determine the target point.MATERIAL-METHODSSuperficial changes in the anatomy and the identification and grouping of variational and 32 of the human brain hemispheres were used. Deep brain structures and their relationship with each other was used for the examination of 10 postmortem human brains. Dissections were performed under the surgical microscope. Hemispheres frozen at -15 °C using the Kligler method of the relationship between fiber dissection was performed and showed that deep brain structures.RESULTSIn our study, anterior subcallosal sulcus, posterior subcallosal sulcus, anterior commisure, corpus callosum, subcallosal cingulate sulcus, subcallosal cingulate gyrus, anterior cingulate gyrus, paraterminal gyrus, subgenual gyrus and supraorbital sulcus showed and measured the distances to each other. In our study, grouped by Spasojevic simplify the classification of the anterior subcallosal sulcus collected in three main groups. In addition, fiber dissection of the deep brain structures and the hemispheres revealed anatomical relations with each other. Having clinically important part of the most anterior point of nucleus caudatus head and anterior commisure was found that the distance between the average 20mm.CONCLUSIONSAs a result of this anatomical study subgenual area, nucleus caudatus (nucleus accumbens) revealed the connection between the paths. The most anterior point of nucleus caudatus head from anterior commisure 20mm determined the value used in the treatment of drug-resistant major depression should be directed to the DBS electrode to the conclusion that the ideal goal has been reached.