Motorlu taşıt kazalarının modellenmesi ve simülasyonu
- Tez No: 34076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Ulaşım, Mechanical Engineering, Transportation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Trafik kazaları, insan hayatına son veren en önemli sağlık olaylarının başında gelmektedir. Ayrıca büyük maddi kayıplara da sebep olmaktadır, insan hayatındaki bu önemli yeri, trafik kazaları üzerine çok sayıda çalışmanın yapılmasına sebep olmuştur. Taşıt, yol ve imandan meydana gelen trafik ortamında, kazaya ve yaralanmaya sebep olan etmenler üzerine geniş istatistiki çalışmalar, dizayn çalışmaları yapılmış, çeşitli standartlar geliştirilmiştir. Taşıtla ilgili çalışmalar, kazalarda enuuyetliliği sağlama amacından hareketle, öncelikle dizayn amaçlı olan çarpma testleri ile yapılmış; önceleri insan modelleri kullanılmazken, sonradan test araçlarında dunum/ler de kullanılmıştır. Çarpma testlerinin çok pahalı ve zaman isteyen çalışmalar obuası dolayısıyla, kazaların modellemesi çalışmaları üzerine ağırlık verilmiştir. Yapılan modelleme çalışmaları, bilgisayarların ve hesaplama yöntemlerinin gelişmesiyle beraber hızla artmış, modellerde büyük gelişmeler sağlanmıştır. Dizayn amaçlı simülasyon çalışmaları olarak önceleri yay - kütle modelleri kullanılmış, daha sonra sonlu eleman modelleri bu çalışmalarda çok büyük gelişmeler sağlamıştır. Her iki tip metotta da insan sim üleşi yapılmıştır. Kaza olayının komple rekonstrüksiyonunun ise kaza araştırmalarında ayrı bir yeri vardır. İmpuls - momentum - enerji prensibi üzerine kurulan modellerde çok sayıda çarpma tazı modeli geliştirilmiştir. Farklı yaklaşımlarla kurulan modellerin bazıları, çarpma öncesi ve sonrası taşıt lıareketlerini de modellemişlerdir. Çarpma öncesi ve sonrası taşıt hareketlerim modelleyen yörünge modelleri, üç ayrı modelden meydana gelmektedirler: taşıtın dinamik modeli, lastik tekerlek çeki modeli ve sürtünme katsayısı modeli, iler üç modelin de farklı amaçlarla geüştirilırüş olanları olmakla beraber, bunların hepsi kaza rekomlruksiyoıüarıııda kullamlmaya müsait değillerdir. Amaca yönelik olarak ya yeni model geliştirmek, ya da uygun modelleri seçmek gerekmektedir. 13u çalışmada, kaza modelleme üzerine yapılan bütün bu çalışmalar İtakkutda bilgi verildikten sonra, kaza rekonstrüksiyonu için bir model geliştirilmiştir. Bilgisayarprogramı yapılım modelle, kaza ınodelîemesi üzerine çeşidi değerlendirmelerde bulunulmuştur. Geliştirilen modelle, kaçı rekonstrüksiyon probleııüermde karşılaşılabilecek olaylaruı örnek çözümlerini yapmak için iki laikli olay seçilmiştir. Birinci olay, iki farklı sürtünme karsaym zeminde frenlenen taşıtın hareketi; ikinci olay ise, bir taşıtın diğer bir taşıta yandan çarpması olayıdır. Seçilen bu iki olay genel bir kazayı karakterize edebilecek olaylardır. Çünkü kaza öncesi ve sonrasında frenleme olduğu gibi, ön - arka - yan çarpışma olarak suullmdmlabileeek genel çarpışma şekilleri de ikinci örnekte inceleuebiln tekledir. Çünkü birinci taşıt önden çarpışmaya maruz olup, arkadan çarpışma da önden çarpışma gibidir. İkinci taşıt ise yandan çarpışmaya maruzdur. Yapılan çözümler, bütün bu durumlar için yeterli yaklaşıklığı vererek, geliştirilen modelin kaza rekonstrüksiyon problemleri çözümü için kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca farklı taşıtlar için çok değişik taşıt parametre değerleri söz konusu olduğu için, genel bir kullanımda fazla taşıt parametresi isteyen bir modelin kullanımı da zor olacaktır. Geliştirilen model mümkün mertebe az taşıt parametresi istemesi bakımından da bu tür kullaıumlarda kolaylık sağlayıcı bir modeldir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Traffic accidents are one of the most important healty events wlueh end the human lite. They also cause financial loss. Because of their important position on human life, a lot of research have been done about them. On factors cause accidents and injuries in the traffic scene, which consists of vehicle, road and human, are made various design and statistic studies and deveiopped stanrlarts. Studies on the velücle are made especially with crash tests, to purpose safer vehicle in accident, hi earlier studies, humait models aren't used, but then dummies are used in lest veluc les. Since the crash tests are very expensive, and lake a long time, studies on the modelling of accidents liave an important position. Modelling studies liave increased rapidly by development of computers and calculating systems. Previously, spring - mass models are used for simulation models, and then finite element model are used, too With both of two models are made human simulation. Accident event reconstructions have very important role in accident research. So many cra*h phase models are deveiopped in the models, tluu consist of impute - momentum - energy principle. Some models are modelled pre- and post- impact phase vehicle trajectories. Trajectory models modelled pre- mid post-impact phase, are consist of tliree- models, which are velücle dynamic model, tire traction model and unction coefficient mode). But deveiopped every velücle dynamic models, tire traction models and miction coefficient models are not used in accident reconstruction. Because, they are deveiopped ditlereut purposes. So, a selection must be done. hi diis study, a brief ûıformaüou is given on accident and modelling studies. And then, a reconstruction model is developed. With computer program of this model, some analiziitg are made. It is selected Uiat two different phenomena for sample solution of accident ıeconsüucüon problem with developed model. Tire first one is, a braked velücle travelled on a surface with two different firiction coefficients, and the second is a side impact problem. These examples can be charakterized a general accident. Because, there can be a braking action in pre- and posit- impact phases. And the crash, types can be classified in three type: front, rear and side impact. Bracked vehicle is aııuliüed in tl»e first example, lire second example is modelled impact types. The first vehicle isimpact the oilier in front, that is frontal impact. Rear impact is similar with frontal impact. And the second vehicle is exposed to side impact, too. For all solutions, the results give enough approximation. So, it can be seen that, the developed model can be used for an accident reconstruction problem. In addition, because of all tlıe velricles lıave different parameter*, iıı an accident reconstruction, these parameters must be known. Therefore, if a model have too many vehicle parameters, the solution will be difficult. So, because of its simplicity, the devoleped model can be used for a general accident, too.