Üst çene birinci büyük azı dişlerinde konik hüzmeli bilgisayarlı tomografi yardımlı endodontik cerrahi
Cone beam computed tomography assisted endodontic surgery of maxillary first molar teeth
  1. Tez No: 336599
  2. Yazar: ŞULE NUR PURDAŞ KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üst çene büyük azı dişlerinin palatinal kökleri cerrahi yaklaşım için özel bir sorun teşkil etmektedir. Son yıllarda, endodontik cerrahi, özellikle üst çene birinci büyük azı dişinin palatinal kökü olmak üzere, posterior dişler için, kök amputasyonu veya çekime alternatif önemli bir rol oynamaktadır.Bu prospektif, randomize, kontrollü çalışmanın amacı üst çene birinci büyük azı dişinin palatinal köküne bukkal yaklaşım yoluyla yapılan endodontik cerrahide konik huzmeli bilgisayarlı tomografinin, tanı ve tedavi planlamasında cerrahi işleme katkısı olup olmadığını değerlendirmek ve uzun dönem klinik ve radyolojik takip sonuçlarını sunmaktı.Daha önceden belirlenmiş klinik ve radyolojik kriterleri taşıyan 40 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Muayene ve ameliyat planlaması CBCT yardımıyla yapılan hastalar Grup 1'e, muayene ve ameliyat planlaması geleneksel radyograflar yardımıyla yapılan hastalar Grup 2'ye dahil edildi. Bütün ameliyatlar bukkal yaklaşım kullanılarak yapıldı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Tüm hastaların %92,31'inde sinüs membranı elevasyonu yapıldı. Grup 1'in ortalama ameliyat süresinin Grup 2'den anlamlı şekilde daha kısa olduğu (p=0,001
Özet (Çeviri)
Palatal roots of maxillary molar teeth pose special challenge for the surgical approach. Recently, endodontic surgery for posterior teeth, in particular for the palatine root of the maxillary first molar teeth, has been shown to be a substitute for root amputation or extraction.The purpose of this prospective, randomized, controlled clinical study was to evaluate the contribution of CBCT on the surgical procedure of diagnosis and treatment planning on endodontic surgery of palatinal root of maxillary first molar tooth via buccal approach.Forty patients bearing clinical and radiological criteria, which are defined previously, are divided into 2 groups randomly. Patients who underwent examination and presurgical planning by using CBCT were included in Group 1. Patients who underwent examination and presurgical planning by using conventional radiographs were included in Group 2. All surgical procedures were performed by using the buccal approach. The data were statistically analyzed.Sinus membrane elevation was performed in 92.31% of all patients . It is shown that mean operation time in Group 1 was significantly shorter than Group 2 (p = 0.001