Hipertansif hastalarda mikrosirkülasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of microcirculation in hypertension patients
- Tez No: 336605
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çağlar, S. Hipertansif hastalarda mikrosirkülasyonun değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2012. Çeşitli antihipertansif tedavi yöntemlerinin (monoterapi uygulanan ve kalsiyum kanal blokeri kullanılan 13 kişi, beta-bloker kullanılan 13 kişi, anjiyotension II reseptör antagonisti kullanılan 17 kişi ve ACE-inhibitors kullanılan 13 kişi) deri kan dolaşımını farklı bir biçimde etkileyip etkilemediklerini değerlendirmek için, 56 esansiyel hipertansiyonlu (EHT) hasta, laser Doppler akım ölçme tekniği (LDF) kullanılarak lokal termal hiperemik teste tabi tutuldu. Hastaların dinlenim deri kan akımında görülen dalgalanmalar, deri LDF traselerinin Fourier analizi yapılarak, 0.005-2Hz spektral aralığının altı farklı frekans bölgesinde araştırıldı. Isısal uyarana karşı anlamlı yanıtlar yalnızca, kalsiyum kanal blokeri kullananların 6'ncı, ACE inhibitörü kullananların 4'ncü, tüm monoterapi yöntemlerinin ise 3'üncü bölgelerinde görüldü. Bununla birlikte, bazal koşullarda aynı frekans bölgeleri için bulunan güç spektrumu yoğunluğu değerleri monoterapi yöntemleri arasında farklılık göstermedi. Benzer sonuç lokal termal hipereminin ardından da gözlendi. Bulgularımız, uygulanan antihipertansif monoterapi yönteminden bağımsız olarak, tüm EHT'li hastaların deri mikrovasküler yapılarında endotel fonksiyon bozukluğu olduğunu gösterir. Tüm tedavi yöntemlerinde ısısal uyaranla artan miyojenik yanıt ilaçların etki mekanizmalarına ve vasküler düz kasların biyomekanik özelliklerinin ısısal uyaranla iyileştiğini ve gözlenen yanıtın fizyolojik mekanizmalarla ilişkisinin olmadığını düşündürür.
Özet (Çeviri)
Cağlar, S. Evaluation of changing microcirculation in hipertantion. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Cardiology, Eskişehir, 2012. In order to evaluate whether antihypertensive treatment with various methods (monotherapy given by calcium channel blockers in 13 cases, beta-blockers in 13 cases, angiotension II receptor antagonists in 17 cases and ACE-inhibitors in 13 cases) affects skin microcirculation differently, 56 essential hypertension (EHT) patients underwent a forearm skin local thermal hyperemia test, using laser-Doppler flowmetry (LDF). Their resting skin blood flow oscillations were also investigated using Fourier analysis of skin LDF tracings within six frequency subintervals in the 0.005-2Hz spectral range. A significant difference in response to local heating was found only within the three frequency subintervals: 6th subintervals for calcium channel blockers, 4th subintervals for ACE inhibitors and 3rd subintervals for all treatment methods. However, no statistically significant difference was observed in basal condition, for the power spectral density (PSD) of six subintervals among the four treatment methods used. Similar result was also observed following local thermal hyperemia.It is concluded that cutaneous microvascular endothelial function is impaired in EHT patients irrespective of the monotherapy method used. Significant myogenic response to local heating observed in all methods suggests the involvement of treatment and heating in the improvement of biomechanical properties of vascular smooth muscle and not related to any physiological mechanisms.