Kontrollü hipotansiyon uygulamasının işitme fonksiyonu üzerine etkisinin saf ses odyometrisi ve otoakustik emisyon ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of controlled hypotension practice on hearing function with pure sound audiometry and otoacoustic emission
- Tez No: 525434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YALÇINER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Otoakustik emisyonlar (OAE) spontan olarak veya sıklıkla akustik uyarana yanıt olarak kokleada üretilen düşük şiddette seslerdir. Orta şiddetteki klik veya iki farklı frekanstaki saf ses kombinasyonu dış saçlı hücrelerde harekete neden olur. Bu hareket sayesinde kokleada ortaya çıkan mekanik enerji orta kulağa, orta kulaktan da timpanik membran ve dış kulak yoluna doğru yayılır. Timpanik membranda titreşime yol açan akustik yanıt dış kulak yoluna yerleştirilen duyarlı bir mikrofonla kaydedilebilir. Bu kaydedilen enerji otoakustik emisyondur. Günümüzde OAE'lar çocuklarda işitme kaybı taramasında, davranış odyometrisinde zor karar verilen olgularda ve psikojenik işitme kayıplarında; ilaç kullanımına, akustik travmaya ve dejeneratif proseslere bağlı koklea fonksiyonunun monitorizasyonunda kullanılmaktadır. Öyle ki ototoksisite, akustik travma gibi kokleayı etkileyen durumlarda odyolojik bulgular ortaya çıkmadan OAE ile takip ve tanı mümkün olabilmektedir. İç kulağın hemostatik dengesinin sürdürülmesinde koklear mikrosirkülasyon kritik rol oynamaktadır. Koklear dolaşım düşünülecek olursa kan akışındaki değişikliklere oldukça hassas olduğu anlaşılmaktadır. Tromboembolik hastalıklar, vazokontrüksiyon, hipotansiyon ve hemokonsantrasyon koklear hipoksi ve iskemiye yol açarak işitme fonksiyonunu etkilemektedir. Cerrahi sırasında arteriyel kan basıncının düşük olması kanamanın minimal olmasına, operasyonun daha rahat ve başarılı olmasına yardımcı olmaktadır. Hipotansif anestezinin bu yararlarının yanında sistemler üzerine yan etkileri de bulunmaktadır. Kontrollü hipotansif anestezinin ve ameliyat esnasındaki ortalama kan basıncı değişikliklerinin işitme fonksiyonu üzerine etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiş olup septorinoplasti (SRP) ve septoplasti operasyonu uyguladığımız toplam 80 hasta çalışmamıza katılmıştır. Hastalara işlem öncesi işitme fonksiyonunu değerlendirmek amacıyla saf ses odyometrisi, transient otoakustik emisyonlar (TEOAE) ve distorsiyon product otoakustik emisyon (DPOAE) uygulanmıştır. Ameliyat sırasında hasta grubuna ortalama arteriyel kan basıncı 60-65 mm Hg ve 80-85 mm Hg iken DPOAE testi yapılmıştır. Kontrol grubuna ise normotansif iken DPOAE testi yapılmıştır. Ameliyat sonrasında ise 1. günde TEOAE ve DPOAE tetkikleri, operasyon sonrası 15. günde ise saf ses odyometrisi, TEOAE ve DPOAE tetkikleri uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 20 paket programı ile yapılmış ve p=.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Otoacoustic emissions are low-intensity sounds that are produced in the cochlea spontaneously or frequently in response to acoustic stimuli. The mild click or the combination of pure sound in two different frequencies cause motion in the outer hair cells. Thanks to this motion the mechanical energy emerging in the cochlea spreads to the middle ear, and from the middle ear to the tympanic membrane and outer ear canal. The acoustic response leading to vibration on the tympanic membrane can be recorded with a sensitive microphone placed in the external ear canal. This recorded energy is the otoacoustic emission. Nowadays, otoacoustic emissions are used in screening of hearing loss in children, in cases of difficult situations in behavioral audiometry and in the psychogenic hearing losses, and in the monitorization of the function of cochlear tied to drug usage, acoustic trauma and degenerative processes. So that ototoxicity and acoustic trauma affecting the cochlea can be followed and diagnosed with OAE before the symptoms appear. Cochlear microcirculation plays a critical role in maintaining the hemostatic balance of the inner ear. If cochlear circulation is considered, it is understood to be very sensitive to changes in blood flow. Thromboembolic diseases, vasoconstriction, hypotension, and hemoconcentration affect hearing function by causing cochlear hypoxia and ischemia. The low arterial blood pressure during surgery helps minimize the bleeding, making the operation more comfortable and successful. Besides these benefits of hypotensive anesthesia, there are side effects on systems. This study was conducted to investigate the effect of controlled hypotensive anesthesia and the changes in mean blood pressure during surgery on the hearing function and a total of 80 patients who underwent septorhinoplasty (SRP) and septoplasty operation participated in our study. Pure audiometry, transient otoacoustic emissions (TEOAE) and distortion product otoacoustic emission (DPOAE) were applied to patients to assess hearing function before the operation. During the operation, DPOAE test was performed to the patient group when their mean arterial blood pressure is 60-65 mm Hg and 80-85 mm Hg. For the control group, DPOAE test was performed while being normotensive. TEOAE and DPOAE examinations were performed on the 1st postoperative day, and pure audio audiometry, TEOAE, and DPOAE examinations were performed on the 15th postoperative day. SPSS 20 packet program was used for the analysis of data and data were evaluated at p = .05 significance level.