Riskli hastalarda kontrast madde nefropatisi ve sol ventrikül tei indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The assessment of relation between contrast media nephropathy and left ventriculartei index in patients with risk
- Tez No: 336604
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç:Koroner anjiografi yapılan riskli hastalarda Tei indeksi ile değerlendirilen sol ventrikül fonksiyonlarının kontrast madde nefropatisi gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi.Yöntem:Çalışmamıza, koroner anjiografi ve/veya perkutan koroner girişim uygulanan 51 hasta alındı.Hastalar kontrast madde nefropatisi gelişen ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrıldı: Grup 1 (13 hasta, ortalama yaş: 62.5±6.8 yıl) ve grup 2 (38 hasta, ortalama yaş: 62.4±9.6 yıl). Kontrast madde maruziyetinden 48-72 saat sonra,bazal kreatinin değerine göre %25 ve/veya 0.5 mg/dl artış kontrast madde nefropatisi olarak değerlendirildi.Tüm hastalara anjiografi öncesi konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografi yapıldı. Doku Doppler ekokardiyografi verilerinden Tei indeksi hesaplandı.Bulgular:Her iki grup arasında cinsiyet dışındaki demografik özellikler açısından fark yoktu.Sol ventrikül sistolik (EF,Sm) ve diyastolik fonksiyonlarını (E/A,Em/Am,DT) gösteren ekokardiyografik parametreler her iki grupta benzerdi.Doku Doppler kaynaklı Tei indeksi değerleri açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu(sırasıyla; 0.42±0.09 ve 0.46±0.12, p=0.25).Sonuç: Kontrast madde nefropatisi açısından riskli ve EF'si korunmuş hastalarda Tei indeksi nefropati gelişim riskini öngörmede yetersizdir.
Özet (Çeviri)
Aim:To investigate the effect of left ventricul function assessed by Tei index on development of contrast media nephropathy in patients at risk undergoing coronary anjiography.Methods:We included fifty-one patients in our study who were performed coronary angiography and/or percutaneous coronary intervention. Patients divided into two groups as contrast media nephropathy developed or not. Group 1 (n =13, mean age: 62.5 ± 6.8 years) and group 2(n=38, mean age: 62.4±9.6 years). Contrast media nephropathy defined as %25 and/or 0.5 mg/dl increase in basal serum creatinin levels after 48-72 hours exposure to contrast media. Conventional and tissue Doppler echocardiography was performed in all patients prior to angiography.Tei index was calculated from tissue Doppler echocardiography datas.Results:Except gender, there is no difference in demographic characteristics between study groups.Left ventricular systolic ( EF,Sm) and diastolic function (E/A,Em/Am,DT) parameters are similar in groups. Tissue Doppler-derived Tei index values did not differ significantly between the two groups (respectively, 0.42 ± 0.09 and 0.46 ± 0.12,p = 0.25).Conclusion:The Tei index is inadequate for predicting the risk of developing nephropathy in patients at risk of contrast media nephropathy with preserved ejection fraction.